Наукова періодика України Серце і судини


Амосова К. М. 
Вікові та гендерні відмінності фенотипу серцевої недостатності зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка у пацієнтів з артеріальною гіпертензією / К. М. Амосова, К. І. Черняєва, Ю. В. Руденко, Г. В. Мостбауер, К. П. Лазарева // Серце і судини. - 2018. - № 4. - С. 53-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2018_4_10
Мета роботи - визначити відмінності структурно-функціонального стану серця, артеріальної жорсткості, резистивного і пульсового навантаження і шлуночково-артеріального сполучення у пацієнтів з артеріальною гіпертензією (АГ) і підтвердженою серцевою недостатністю (СН) зі збереженою фракцією викиду (ФВ) залежно від віку та статі. В дослідження було залучено 115 пацієнтів (62 (53,9 %) чоловіка та 53 (46,1 %) жінки, середній вік - (67,3 +- 9,7) року) з діагнозом СН зі збереженою ФВ IIа або IIб стадії, II - III функціональним класом за NYHA, з ФВ лівого шлуночка (ЛШ) <$Esymbol У~50~%> і ознаками діастолічної дисфункції ЛШ за трансторакальну ехокардіографію, яких було розподілено на 2 групи залежно від статі, кожну групу - на 2 підгрупи залежно від віку (<$Esymbol У~65> років та << 65 років). Усім пацієнтам провели загальноклінічне обстеження, визначення рівня N-термінального фрагмента мозкового натрійуретичного пептиду (NT-proBNP), трансторакальну ехокардіографію, аппланаційну тонометрію, тест з 6-хвилинною ходьбою. Проаналізовано частоту коморбідних станів, некардіальних і кардіальних. За результатами аналізу частоти кардіальних коморбідностей виявлено однакову частоту перенесеного інфаркту міокарда (ІМ) і зокрема Q-ІМ у чоловіків старшого і молодшого віку, так само, як і у жінок (p << 0,05), за меншої частоти ІМ в анамнезі у жінок, ніж чоловіків у кожній віковій групі (p << 0,05). Дистанція 6-хвилинної ходьби була меншою у старших вікових групах та у жінок меншою, ніж у чоловіків, незалежно від віку (p << 0,05). Вищий рівень NT-proBNP асоціювався зі старшим віком і жіночою статтю (p << 0,05). У молодших жінок відзначено меншу частоту ожиріння, ніж у чоловіків (p << 0,05), а у старших жінок - більшу (p << 0,05) за однакової частоти цукрового діабету в усіх 4 групах (p >> 0,05). Швидкість клубочкової фільтрації була нижчою у літніх осіб, а частота анемії в цих групах хворих - більшою, при чому в жінок обох вікових груп і меншою, ніж у чоловіків (p << 0,05 +- 0,01) з відповідно більшою частотою хронічних захворювань нирок (p << 0,05). Висновки: серед пацієнтів з АГ і верифікованою СН зі збереженою ФВ молодшого віку у жінок у порівнянні з чоловіками відзначено більшу виразність діастолічної дисфункції за величиною діастолічного еластансу, індексу об'єму лівого передсердя, DT, з підвищенням систолічного тиску в легеневій артерії і рівня NT-proBNP за однакової частоти фібриляції передсердь і величини індексу маси тіла. за більшого резистивного навантаження на ЛШ за величиною системного судинного опору та Ea хворі на АГ із СН зі збереженою ФВ жінки із порівнянним у чоловіків центральним систолічним АТ незалежно від віку мали більше пульсове навантаження (за збільшенням індексу аугментації, стандартизованого до частоти серцевих скорочень 75 за 1 хв, і швидкості пульсової хвилі).
  Повний текст PDF - 1.392 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Амосова К.
  • Черняєва К.
  • Руденко Ю.
  • Мостбауер Г.
  • Лазарева К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Амосова К. М. Вікові та гендерні відмінності фенотипу серцевої недостатності зі збереженою фракцією викиду лівого шлуночка у пацієнтів з артеріальною гіпертензією / К. М. Амосова, К. І. Черняєва, Ю. В. Руденко, Г. В. Мостбауер, К. П. Лазарева // Серце і судини. - 2018. - № 4. - С. 53-61. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2018_4_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Амосова Катерина Миколаївна (1956–) (медичні науки)
  • Руденко Юлія Володимирівна (медичні науки)
  • Мостбауер Галина Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського