Наукова періодика України Серце і судини


Малиновська Л. Б. 
Місце гіпергомоцистеїнемії в патогенезі атеросклерозу і тромбозу / Л. Б. Малиновська, В. М. Селюк, О. І. Войтович, Б. Б. Кульчицький // Серце і судини. - 2016. - № 3. - С. 97-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2016_3_12
Патологія серцево-судинної системи і нині залишається основною причиною інвалідизації та смертності населення всього світу. Незважаючи на поглиблене вивчення патогенезу серцево-судинних захворювань (ССЗ), поширеність і смертність від них продовжують невпинно зростати. Дані одного з найбільших досліджень - MONICA (Multinational Monitoring of Trends and Determinants in Cardiovascular Disease) - показали, що наявністю класичних чинників ризику атерогенезу (куріння, підвищений систолічний артеріальний тиск, ожиріння та гіперхолестеринемія) не можна повністю пояснити розвиток ССЗ, тому що їх поширеність досягає 15 % у жінок - 40 % у чоловіків. У цьому зв'язку триває пошук нових чинників ризику, вплив на які надав би змогу знижувати рівень смертності від ССЗ. Своєчасне виявлення факторів ризику атеросклерозу і тромбоутворення, оцінка їх впливу на перебіг захворювання та адекватна патофізіологічна терапія відкривають шлях до покращання цієї ситуації. Традиційні уявлення про причини розвитку тромбозу й атеросклерозу досі не розкрили механізми реальних взаємозвіязків цих захворювань, які могли б допомогти у профілактиці та лікуванні обох складних процесів у кровоносних судинах. Розв'язання цієї проблеми можливе, якщо розглядати обидві патології з позиції рівнозначності порушень їх метаболічних процесів. Речовина, що має одночасно атерогенну і тромбоваскулярну дію, - це гомоцистеїн (ГЦ). Гіпергомоцистеїнемію (ГГЦ) можна розглядати як важливий незалежний чинник ризику розвитку ССЗ, що модифікується, на рівні з гіперхолестеринемією та іншими факторами ризику, такими як куріння, цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, ожиріння тощо, а також як чинник, що підвищує ризик розвитку ССЗ за наявності в пацієнта зазначених факторів. Сьогодні визначення рівня ГЦ у крові - один із пріоритетних методів у клінічній діагностиці ССЗ у всьому світі. Діагностику ГГЦ необхідно проводити за допомогою скринінгового методу у практично здорових осіб для виявлення групи підвищеного ризику розвитку ССЗ та здійснення профілактичних заходів щодо його зниження. Оскільки ГЦ належить до чинників розвитку атеротромботичного процесу, осіб з діагностованими ССЗ та ГГЦ слід зараховувати до групи з високим ризиком розвитку ССЗ і вести активну тактику щодо нормалізації та стабілізації рівня ГЦ у крові, що надасть змогу знизити смертність і, можливо, підвищити народжуваність у країні.
  Повний текст PDF - 1.095 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Малиновська Л.
  • Селюк В.
  • Войтович О.
  • Кульчицький Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Малиновська Л. Б. Місце гіпергомоцистеїнемії в патогенезі атеросклерозу і тромбозу / Л. Б. Малиновська, В. М. Селюк, О. І. Войтович, Б. Б. Кульчицький // Серце і судини. - 2016. - № 3. - С. 97-103. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2016_3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Малиновська Леся Богданівна (медичні науки)
  • Селюк Віктор Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського