Наукова періодика України Серце і судини


Руденко К. В. 
Ретроспективний аналіз електрокардіографічних ознак шлуночкової екстрасистолії із синусів Вальсальви після радіочастотної абляції / К. В. Руденко, Р. Г. Малярчук, Б. Б. Кравчук, О. З. Парацій // Серце і судини. - 2016. - № 2. - С. 76-81. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2016_2_11
Мета роботи - вдосконалити критерії визначення локалізації субстрату шлуночкової екстрасистолії (ШЕ) в синусах Вальсальви (СВ) шляхом ретроспективного аналізу ЕКГ після радіочастотної абляції (РЧА). Роботу засновано на ретроспективному аналізі результатів лікування 24-х послідовних хворих, яким було виконано РЧА ШЕ із СВ. Критерієм залучення в дослідження була наявність частої симптоматичної ШЕ із СВ, рефрактерної до медикаментозного лікування. Серцевий ритм оцінювали за допомогою холтерівського моніторування ЕКГ до оперативного втручання та через 3 і через 6 міс після нього. Електрофізіологічне картування та абляцію ШЕ проводили за стандартними протоколами електрофізіологічного дослідження. Одержані під час електрофізіологічного дослідження дані про анатомічне розташування субстрату ШЕ зіставляли з морфологічними характеристиками екстрасистолічних комплексів QRS, одержаними під час ЕКГ у 12-ти відведеннях. На цій основі визначали електрокардіографічні ознаки, характерні для ШЕ з лівого та правого СВ. Кумулятивна успішність оперативних втручань становила 100 %. Питома вага ШЕ в добовому ритмі зменшилася з (28,3 +- 17,1) до (0,8 +- 2,1) %, тобто на 97,17 % (p << 0,01). У ході аналізу виявлено, що у 15-ти (62,5 %) пацієнтів джерелом ШЕ був лівий СВ, у 9-ти (37,5 %) - правий СВ (p << 0,05). Ретроспективно, проаналізувавши електрокардіографічні ознаки ШЕ із лівого і правого СВ, виявили такі закономірності: для ШЕ з лівого СВ характерна більш виражена амплітуда зубця R у II відведенні ((2,4 +- 0,4) мВ у порівнянні з (1,8 +- 0,4) мВ; p << 0,01), більш виражена амплітуда зубця II у III відведенні ((2,3 +- 0,4) мВ у порівнянні з (1,6 +- 0,5) мВ; p << 0,01), наявність хвилі S у I відведенні (100 % у порівнянні з 22 %; p << 0,001), більш виражене відношення амплітуди хвилі R III/II (1,1 +- 0,2 у порівнянні з 0,9 +- 0,2; p << 0,01), більша амплітуда хвилі S у відведенні aVL ((1,1 + 0,5) у порівнянні з (0,1 +- 0,3) мВ; p << 0,001), більше відношення тривалості зубця R до QRS ((1,1 +- 0,2) мВ у порівнянні з (0,1 +- 0,3) мВ; p << 0,01). Висновки: РЧА - ефективна методика лікування ШЕ із СВ, яка надала змогу зменшити питому вагу ШЕ в добовому ритмі на 97,17 %. Розташування фокуса ШЕ в ділянці кореня аорти потенційно небезпечне для РЧА, враховуючи анатомічну близькість гирла коронарних артерій та провідної системи. Чітке дотримання протоколу втручання надає змогу уникнути порушень перфузії коронарних артерій та атріовентрикулярної блокади. Ретельний аналіз ЕКГ в доопераційний період надає змогу передбачити локалізацію субстрату ШЕ в СВ. Наявність хвилі S у I відведенні характерніша для лівого СВ, ніж для правого. Відношення амплітуди хвилі R III/II >> 0,9 - ознака субстрату аритмії в лівому СВ. Значніша амплітуда хвилі S у відведенні aVL характерніша для лівого СВ, ніж для правого.
  Повний текст PDF - 1.024 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Руденко К.
  • Малярчук Р.
  • Кравчук Б.
  • Парацій О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Руденко К. В. Ретроспективний аналіз електрокардіографічних ознак шлуночкової екстрасистолії із синусів Вальсальви після радіочастотної абляції / К. В. Руденко, Р. Г. Малярчук, Б. Б. Кравчук, О. З. Парацій // Серце і судини. - 2016. - № 2. - С. 76-81. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2016_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Руденко Костянтин Володимирович (медичні науки)
  • Кравчук Борис Богданович (медичні науки)
  • Парацій Олексій Зіновійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського