Наукова періодика України Серце і судини


Гудз О. І. 
Стан агрегації тромбоцитів як один із чинників ризику під час виконання дистальних артеріальних реконструкцій / О. І. Гудз, О. Л. Ткачук, І. М. Гудз // Серце і судини. - 2015. - № 3. - С. 86-91. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2015_3_10
Мета роботи - вивчити зміни функціонального стану тромбоцитів і можливості їх медикаментозної корекції у процесі виконання шунтувань артерій підколінно-гомілкового сегмента для зниження ризику розвитку раннього тромбозу зони реконструкції. Обстежено 33 пацієнти (середній вік (<$E51,4~symbol С~11,3>) року), у 20-ти з них із виявами хронічної критичної ішемії нижніх кінцівок (ХКІНК) виконано шунтування артерій гомілки. З метою мінімізувати вилив операційної травми й анестезії на агрегаційні властивості крові контрольну групу сформували із 13-ти хворих з варикозною хворобою нижніх кінцівок без трофічних розладів, яким було виконано плановий венекзерез. В обох групах в інтраопераційний період вивчали агрегаційні властивості крові. У пацієнтів із ХКІНК констатовано підвищення агрегаційних властивостей крові. Проведення дистального шунтування призводило до посилення процесів активації тромбоцитів: через 10 хв після роз'єднання колатерального кровоплину ступінь агрегації тромбоцитів зростав у 3,31 разу (<$Eroman p~<<~0,02>), швидкість агрегації - у 3,32 разу (<$Eroman p~<<~0,01>), час досягнення максимальної агрегації збільшувався на 9,4 % (без достовірності), активність фактора Віллебранда - в 1,74 разу (<$Eroman p~<<~0,05>) у порівнянні з контрольною групою. Утримання ішемії протягом 20 хв призводило до посилення агрегаційних властивостей крові і досліджувані показники не повернулися до норми через 10 хв після відновлення кровоплину в кінцівці. Водночас інтраопераційне проведення інфузії аргініну гідрохлориду сприяло нормалізації ступеня агрегації тромбоцитів, час досягнення максимальної агрегації не зазнав суттєвих змін, швидкість агрегації тромбоцитів була в 1,21 разу нижче, ніж у контрольній групі, активність фактора Віллебранда знизилася на 10,6 % (<$Eroman p~<<~0,05>) у порівнянні з вихідним рівнем. У цілому ж унаслідок застосування донатора оксиду азоту не відбулася нормалізація показників агрегаційного стану тромбоцитів, але спостерігалася позитивна динаміка як під час утримання ішемії кінцівки, так і після відновлення кровоплину. Висновки: у хворих із ХКІНК спостерігають виражені порушення функціонального стану тромбоцитів: збільшення швидкості, ступеня та часу їх агрегації, активності фактора Віллебранда у порівнянні з нормальними показниками. Під час проведення дистального шунтування процеси агрегації тромбоцитів посилюються. Запропонований підхід (інтраопераційну інфузію донатора оксиду азоту аргініну гідрохлориду) можна розглядати як один із варіантів корекції активного стану тромбоцитів.
  Повний текст PDF - 1.002 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гудз О.
  • Ткачук О.
  • Гудз І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гудз О. І. Стан агрегації тромбоцитів як один із чинників ризику під час виконання дистальних артеріальних реконструкцій / О. І. Гудз, О. Л. Ткачук, І. М. Гудз // Серце і судини. - 2015. - № 3. - С. 86-91. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2015_3_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гудз Олексій Іванович (медичні науки)
  • Ткачук Олег Любомирович (медичні науки)
  • Гудз Іван Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського