Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Лехан В. М. 
Роль первинної ланки в організації профілактичних заходів, заснованих на доказах / В. М. Лехан, Л. В. Крячкова, В. І. Колесник, Л. О. Гриценко // Семейная медицина. - 2018. - № 5. - С. 27-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_5_7
На сьогодні значного поширення набуває концепція доказової профілактики, втілення якої передбачено на рівні первинної медичної допомоги (ПМД), що і зумовило актуальність проведеного дослідження. Мета дослідження - на підставі думок керівників закладів ПМД оцінити роль первинної ланки в організації профілактичних заходів, заснованих на доказах. Дослідження проводилося серед 52 організаторів охорони здоров'я Дніпропетровської області, які працюють у закладах первинного рівня. У дослідженні було застосовано самостійно розроблену анкету. Обробку результатів проведено за допомогою стандартних статистичних процедур. Опитані респонденти виявилися достатньо обізнаними у питаннях щодо доказовості найбільш поширених скринінгових тестів. Ступінь обізнаності керівників закладів ПМД щодо профілактичних обстежень з доведеною ефективністю корелює з використанням їх у повсякденній практиці (коефіцієнт кореляції Спірмена rho = 0,38; p << 0,05). Під час організації профілактичних заходів на первинному рівні, за твердженням більшості опитаних керівників (92,3 %), спираються переважно на клінічні протоколи за певними нозологіями. Перелік профілактичних медичних обстежень, затверджений новим порядком надання ПМД, використовується ще недостатньо активно (38,5 %). Це зумовлено як браком наявної нормативної інформації для проведення ефективного скринінгу (42,3 % опитаних), так і певною невідповідністю положень нормативного акту рекомендаціям USPSTF. Заключення: за умов недосконалості нормативної бази щодо скринінгових досліджень, заснованих на доказах, необхідно запроваджувати новий підхід до організації та проведення профілактичних заходів у межах парадигми доказової профілактики. Реалізація доведено ефективних превентивних заходів має здійснюватися на рівні первинної медичної допомоги, за її активної участі та координуючій ролі, колаборації із сектором громадського здоров'я і e-Health.
  Повний текст PDF - 382.025 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лехан В.
  • Крячкова Л.
  • Колесник В.
  • Гриценко Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лехан В. М. Роль первинної ланки в організації профілактичних заходів, заснованих на доказах / В. М. Лехан, Л. В. Крячкова, В. І. Колесник, Л. О. Гриценко // Семейная медицина. - 2018. - № 5. - С. 27-31. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_5_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лехан Валерія Микитівна (медичні науки)
  • Крячкова Лілія Вікторівна (медичні науки)
  • Колесник Валентина Іванівна (медичні науки)
  • Гриценко Людмила Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського