Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Жарінова В. Ю. 
Міжпоколінні відмінності поширеності та асоційованості з показником дожиття основних факторів кардіоваскулярного ризику / В. Ю. Жарінова, І. С. Шаповаленко, Ж. С. Бутинець // Семейная медицина. - 2018. - № 2. - С. 81-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_2_16
Мета дослідження - визначення поширеності основних факторів кардіоваскулярного ризику (КВР) та їх асоційованість з показником дожиття хворих на серцево-судинні захворювання (ССЗ) серед представників поколінь 1905 - 1924 та 1925 - 1944 рр. народження. Проаналізовано 384 історії хвороб пацієнтів з 1905 до 1944 рр. народження з ішемічною хворобою серця (ІХС). Відповідно до року народження хворих було розподілено на 2 групи: I група - народжені у період 1905 - 1924 рр. (довоєнне покоління), II група - народжені у період 1925 - 1944 рр. (покоління "фронтовиків"). Діагноз встановлювали на підставі обстежень відповідно до поточних рекомендацій з діагностики ІХС. Спостережено суттєві міжгрупові відмінності частоти і структури артеріальної гіпертензії (АГ). У групі довоєнного покоління частота АГ становила 64,1 % від загальної вибірки, водночас 54,6 % - це ізольована систолічна артеріальна гіпертензія (ІСАГ). У групі "фронтовиків" поширеність АГ досягла 74,1 %, водночас частка ІСАГ становила лише 27 %. Під час аналізу середніх значень ЛПНШ в осіб I і II груп суттєвих відмінностей не було. Проте під час гендерного аналізу виявлено, що у жінок обох груп спостереження середній рівень ЛПНЩ був вище, ніж у чоловіків. Поширеність підвищеного рівня ЛПНЩ у I групі спостерігається у 98,68 % осіб, у II групі - у 94,12 % (p >> 0,05). Поширеність підвищеного рівня глюкози в осіб I групи становить 4,4 %, у II групі - 20,6 % (p = 0,0001). При цьому діагноз цукрового діабету встановлено у I групі в 1,94 % обстежених, а в II - у 3,68 %, що свідчить про значне збільшення випадків порушення вуглеводного обміну у поколінні "фронтовиків". Заключення: виявлено гендерні особливості розподілу осіб з надмірною масою тіла (НМТ) та ожирінням у двох поколіннях: у I групі у чоловіків НМТ спостерігалася у 68,85 %, ожиріння - у 31,15 %, у жінок - 40,38 і 59,62 % відповідно; у II групі надмірна маса тіла - у 61,8 %, ожиріння - у 37 % чоловіків. У жінок спостерігалась дзеркальна тенденція - у 36,1 % була НМТ і у 63,9 % - ожиріння. Означені фактори кардіоваскулярного ризику (КВР) у двох поколіннях по різному асоціювались з показником дожиття: в осіб довоєнного поколінні не спостерігали залежності дожиття від наявності окремих факторів КВР, у поколінні "фронтовиків" тривалість дожиття була вірогідно нижчою у пацієнтів з НМТ та АГ.
  Повний текст PDF - 441.715 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Жарінова В.
  • Шаповаленко І.
  • Бутинець Ж.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Жарінова В. Ю. Міжпоколінні відмінності поширеності та асоційованості з показником дожиття основних факторів кардіоваскулярного ризику / В. Ю. Жарінова, І. С. Шаповаленко, Ж. С. Бутинець // Семейная медицина. - 2018. - № 2. - С. 81-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_2_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шаповаленко Ірина Сергіївна (медичні науки)
  • Бутинець Жанна Степанівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського