Наукова періодика України Радіоелектроніка, інформатика, управління


Купін А. І. 
Структура експертної системи інтелектуального регулювання мікроклімату житлових приміщень / А. І. Купін, І. О. Музика, Д. І. Кузнєцов // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2017. - № 1. - С. 171-177. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2017_1_21
Постійно зростаюча тенденція до подорожчання енергоресурсів призводить до необхідності зниження енергоспоживання, тобто до економії енергоресурсів. З точки зору житлових приміщень, впровадження систем мікроклімату необхідне для організації комфортних умов перебування суб'єктів і економного використання енергоресурсів. Мета роботи - розв'язання актуальної задачі енергоефективного регулювання мікроклімату приміщень на основі використання інформаційної інтелектуальної системи, яка враховує побажання суб'єктів, які там знаходяться, що у свою чергу, надає змогу забезпечити ефективне керування опалювальними приладами за рахунок зменшення або збільшення температури оточуючого середовища. Розв'язання поставленої задачі запропоновано шляхом використання структури експертної системи, як однієї із складових системи інтелектуального регулювання мікроклімату приміщень, на основі використання нейро-нечіткої підсистеми логічного виводу. Дана підсистема надає змогу автоматично формувати керуючу інформацію для регулювання мікроклімату приміщень залежно від побажань суб'єктів, узагальнюючи інформацію про час і місце їх перебування у різні періоди часу. Як підсистему логічного виводу запропоновано 5-шарову нейро-нечітку систему прямого розповсюдження помилки, яка реалізує систему нечіткого виводу типу Сугено нульового порядку. Також запропоновано схему роботи інтелектуальної системи регулювання мікроклімату приміщень та підхід щодо реалізації процесу ідентифікації суб'єктів у приміщенні. Результати експериментальних досліджень підтвердили ефективність використання запропонованої структури експертної системи в системах типу "інтелектуальний дім". Також було встановлено значення параметрів, які впливають на якість і продуктивність роботи запропонованої системи. Як енергоресурс було обрано природний газ та середньостатистичні діапазони температур житлових приміщень. Висновки: особливістю запропонованої системи є універсальність використання будь-яких кліматичних пристроїв, а також можливість автоматичного налаштування мікроклімату приміщення з урахуванням побажань суб'єктів. Також, головною особливістю запропонованого методу налаштування мікроклімату є визначення та запам'ятовування поведінки суб'єктів приміщення, що у поєднанні із апаратом нейронних мереж надає змогу прогнозування встановлення відповідних значень мікроклімату приміщення, і, як результат, - економії енергоресурсів.
  Повний текст PDF - 941.928 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Купін А.
  • Музика І.
  • Кузнєцов Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Купін А. І. Структура експертної системи інтелектуального регулювання мікроклімату житлових приміщень / А. І. Купін, І. О. Музика, Д. І. Кузнєцов // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2017. - № 1. - С. 171-177. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2017_1_21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Купін Андрій Іванович (технічні науки)
  • Музика Іван Олегович (технічні науки)
  • Кузнєцов Денис Іванович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського