Наукова періодика України Фармацевтичний журнал


Гала Л. О. 
Розроблення сучасних підходів до формування екологічної відповідальності аптечних працівників за належне знищення лікарських засобів / Л. О. Гала // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 12-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_4_4
Розширення спектра медичних і фармацевтичних послуг призводить до щорічного зростання обсягів використання лікарських засобів (ЛЗ) і, як наслідок, збільшення кількості фармацевтичних відходів. Аптечний заклад відповідно до вимог Належної аптечної практики має забезпечити ефективне знищення ліків, що стали неякісними у процесі аптечного виробництва, зберігання чи роздрібної реалізації або не використані населенням. У зв'язку з цим соціально важливим є забезпечення належного поводження з відходами ліків на рівні аптечного закладу. Мета дослідження - розроблення сучасних підходів до формування екологічної відповідальності фахівців за належне знищення лікарських засобів на етапі надання фармацевтичної допомоги населенню. Об'єкти дослідження - дані спеціальної літератури та нормативно-правові акти з питань знищення ліків у країнах Європейського Союзу та в Україні. Використано методи - аналітико-порівняльний, системний, логічний, моделювання й узагальнення. На підставі аналізу організації діяльності аптек як складових функціонування загальної системи знищення фармацевтичних відходів, у т. ч. ЛЗ, у різних країнах ЄС встановлено, що у більшості з них аптечні заклади - активні учасники зазначеного процесу. Виявлено значні відмінності у підходах до організації збору та знешкодження фармацевтичних відходів у різних країнах. При цьому найефективніше зазначені заходи реалізуються аптеками за умов фінансового покриття фармацевтичною промисловістю й оптовими фармацевтичними компаніями витрат на запобігання екологічним наслідкам та проведення просвітницької діяльності. За результатами систематизації матеріалу запропоновано для впровадження проект національного стандарту Належної аптечної практики "Участь фармацевтичних працівників у знешкодженні лікарських засобів" як один зі шляхів розв'язання зазначеної проблеми. Проведений аналіз сучасних підходів до організації поводження з фармацевтичними відходами в країнах ЄС свідчить про активну участь аптек у вказаному процесі. Особливе значення при цьому приділяється проведенню інформаційної роботи з метою підвищення екологічної свідомості населення, що надасть змогу зменшити вплив відходів ЛЗ на стан навколишнього природного середовища.
  Повний текст PDF - 317.162 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гала Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гала Л. О. Розроблення сучасних підходів до формування екологічної відповідальності аптечних працівників за належне знищення лікарських засобів / Л. О. Гала // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 12-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гала Лілія Олексіївна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського