Наукова періодика України Фармацевтичний журнал


Анісімов В. Ю. 
Карієспрофілактична і пародонтопротекторна дія октенідину гексафторосилікату у щурів, які отримували карієсогенний раціон / В. Ю. Анісімов, І. О. Шишкін, А. П. Левицький, В. О. Гельмбольдт // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 3. - С. 86-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_3_12
В останні роки як перспективні антикарієсні агенти активно вивчають амонію гексафторосилікат і гексафторосилікати органічних амонієвих катіонів, які демонструють певні переваги у порівнянні з традиційно використовуваними сполуками фтору. Раніше було показано, що гексафторосилікати з бактерицидними катіонами хлоргексидину, полігексаметиленгуанідину і цетилпіридинію ефективно зменшують кількість і глибину каріозних уражень зубів у щурів та одночасно суттєво поліпшують біохімічні показники пульпи зубів. Мета дослідження - вивчення карієспрофілактичної і пародонтопротекторної ефективності октенідину гексафторосилікату. Досліджувані препарати наносили на зуби та ясна щурів у складі фітогелю на основі Na-солі карбоксиметилцелюлози. У пульпі різців визначали активність лужної та кислої фосфатаз, еластази, лізоциму та розраховували мінералізуючий індекс. Підраховували кількість і глибину каріозних уражень зубів та обчислювали карієспрофілактичну ефективність. У яснах визначали рівень малонового діальдегіду, активність еластази, каталази, лізоциму та уреази. Розраховували ступінь дисбіозу і антиоксидантний-прооксидантний індекс. Визначали ступінь атрофії альвеолярного відростку та розраховували пародонтопротекторну ефективність. Показано вплив октенідину гексафторосилікату на ураженість зубів щурів, які одержували карієсогенний раціон. Встановлено, що октенідину гексафторосилікат має карієспрофілактичну дію, про що свідчить його більш сильний, у порівнянні з NaF, противокаріозний ефект. Результати визначення глибини каріозних уражень у пульпі різців та активності фосфатаз показали, що октенідину гексафторосілікат достовірно підвищує активності лужної і кислої фосфатаз, але практично не впливає на показники мінералізуючого індексу. Октенідину гексафторосилікат достовірно підвищує в пульпі активність еластази та знижує активність лізоциму. Карієспрофілактична ефективність октенідину гексафторосилікату вища, ніж аналогічний показник для NaF більш ніж в 1,7 разу. В яснах щурів октенідину гексафторосилікат спричиняє достовірне зниження маркера запалення - еластази. Ступінь дисбіозу в яснах щурів, які одержували карієсогенний раціон, збільшується в 1,73 разу і знижується практично до рівня інтактних щурів після аплікацій гелю з октенідином гексафторосилікатом і навпаки, активність каталази і антиоксидантний-прооксидантний індекс суттєво знижуються за карієсогенного раціону, а у разі аплікації гелю підвищуються до показників інтактних щурів. Показано, що сахарозна дієта достовірно збільшує ступінь атрофїї (на 31 %), а октенідину гексафторосилікат знижує ступінь атрофії на 17 %. Встановлено, що октедідину гексафторосилікат має значну (54,7 %) пародонтопротекторну ефективність. Одержані результати вивчення властивостей октенідину гексафторосилікату свідчать про його досить високу карієспрофілактичну ефективність і пародонтопротекторну дію, що надає змогу віднести його до потенційних засобів лікування та профілактики карієсу і захворювань пародонта.
  Повний текст PDF - 296.894 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Анісімов В.
  • Шишкін І.
  • Левицький А.
  • Гельмбольдт В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Анісімов В. Ю. Карієспрофілактична і пародонтопротекторна дія октенідину гексафторосилікату у щурів, які отримували карієсогенний раціон / В. Ю. Анісімов, І. О. Шишкін, А. П. Левицький, В. О. Гельмбольдт // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 3. - С. 86-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_3_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського