Наукова періодика України Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького


Яремчук І. М. 
Інтенсивність окисних процесів та якість сперміїв бугаїв за додавання в розріджувач наносукцинатів мікроелементів / І. М. Яремчук, Н. В. Кузьміна, М. М. Шаран, Д. Д. Остапів, С. Й. Кава // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Серія: : Ветеринарні науки. - 2017. - Т. 19, № 77. - С. 185-189. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnuvmbvn_2017_19_77_42
Для забезпечення збереженості та високої запліднювальної здатності сперміїв доцільно балансувати склад розріджувачів еякулятів за компонентним складом. До таких компонентів належать мікроелементи (Mn2+, Cu2+ і Zn2+), які є ко-факторами ензимів і визначають інтенсивність метаболізму та антиоксидантний захист статевих клітин. При цьому, ефективність дії мікроелементів залежить від форми, в якій вони застосовуються - у вигляді солей чи органічної форми. Тому досліджували вплив органічної форми Mn2+, Cu2+ і Zn2+ у вигляді цитрату на інтенсивність окисних процесів у спермі і виживання сперміїв розріджених лактозо-жовтково-гліцериновим розріджувачем еякулятів бугаїв. На підставі результатів досліджень встановлено, що мікроелементи у вигляді цитратів проникають у статеві клітини та здійснюють регулювальний вплив на інтенсивність споживання кисню і відновну здатність сперми, активність сукцинатдегідрогенази та виживання сперміїв у розріджених еякулятах бугаїв. Для балансування складу розріджувача до фізіологічних меж нативних еякулятів, нормалізації окисного метаболізму і забезпечення тривалого виживання сперміїв у середовище розрідження доцільно додавати в 10 - 20 раз нижчі дози Mn-, Cu- і Zn-цитратів, у порівнянні з їх аналогами у вигляді солей. Оптимальними концентраціями за яких нормалізується інтенсивність окисних процесів у розрідженій спермі бугаїв є: 0,01 мг/л Mn-, 0,004 мг/л Cu- і 0,06 мг/л Zn-цитратів. За вказаних концентрацій цитратів мікроелементів виживання сперміїв бугаїв за температури 0 - 4 oC становить 127,2 - 132,0 год. Зростання концентрацій мікроелементів у формі цитратів більше вказаних оптимальних величин призводить до гальмування дихальної активності сперми і нагромадження протонів у позаклітинному середовищі, а за максимальної дози Cu-цитрату (0,4 мг/л) ще й активності сукцинатдегідрогенази та виживання сперміїв (p << 0,05 - 0,001).
  Повний текст PDF - 313.532 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яремчук І.
  • Кузьміна Н.
  • Шаран М.
  • Остапів Д.
  • Кава С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яремчук І. М. Інтенсивність окисних процесів та якість сперміїв бугаїв за додавання в розріджувач наносукцинатів мікроелементів / І. М. Яремчук, Н. В. Кузьміна, М. М. Шаран, Д. Д. Остапів, С. Й. Кава // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. Серія: : Ветеринарні науки. - 2017. - Т. 19, № 77. - С. 185-189. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nvlnuvmbvn_2017_19_77_42.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського