Наукова періодика України Науковий часопис Академії національної безпеки


Андреєв С. О. 
Етимологічний та логіко-смисловий аналіз термінів "цивільна оборона” та "цивільний захист” / С. О. Андреєв // Науковий часопис Академії національної безпеки. - 2018. - № 2. - С. 29-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nivanb_2018_2_5
Розвинені іноземні держави, а також країни пострадянського простору використовують різні підходи для позначення системи заходів щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації: "цивільний захист", "цивільна оборона", "захист населення і територій від надзвичайних ситуацій" тощо. Ці терміни та поняття мають важливе ідеологічне та методологічне значення для функціонування та розвитку відповідних галузей у національних державах. У мовах східнослов'янської групи, на відміну, наприклад, від англійської мови, значення слова "оборона" істотно відрізняється від смислового значення слова "захист". Буквальний сенс слова "захист" - "за щитом", тобто пасивний, інфантильний захист громадян, очікування такого захисту від суверена, у той час як "оборона" передбачає діяльну, активну суб'єктну участь населення у захисті від нападу ворогів та від інших загроз, тобто це активна форма захисту. Отже, термін "цивільна оборона" несе в собі принципово інший, вищий сенс, ніж неоліберальний смислосимвол "цивільний захист". Застосування терміну "цивільна оборона" для позначення заходів щодо захисту населення, територій та інших об'єктів від надзвичайних ситуацій, які можуть виникнути у мирний час, абсолютно виправдано, оскільки, як зазначають експерти, ініціювання природних катаклізмів і техногенних аварій останнім часом має рукотворний характер та є одним з найсучасніших й перспективних засобів збройної боротьби. Воєнні та збройні конфлікти у новітній світовій історії: в Іраку, Афганістані, Югославії, Чечні, Ємені, Лівії, Сирії, на сході України наочно продемонстрували до чого можуть призвести кон'юнктурні ідеалістичні концепції і теорії про девоєнізацію цивільної оборони та переорієнтацію цих систем на виконання завдань гуманітарного характеру в умовах надзвичайних ситуацій мирного часу. Захист громадянами свого суверенного права на територію та права на життя на цій території, а також здійснення заходів щодо протидії надзвичайним ситуаціям техногенного, природного та суспільно-політичного характеру потрібно здійснювати у рамках комплексу заходів цивільної оборони, а не цивільного захисту. Утім, безумовно, сьогодні система цивільної оборони має бути системою якісно нового типу. У сучасних безпекових та геополітичних умовах термін "цивільна оборона" є більш адекватним для позначення напряму державно-владної діяльності щодо протидії надзвичайним ситуаціям різного характеру, ніж термін "цивільний захист".
  Повний текст PDF - 424.437 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Андреєв С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Андреєв С. О. Етимологічний та логіко-смисловий аналіз термінів "цивільна оборона” та "цивільний захист” / С. О. Андреєв // Науковий часопис Академії національної безпеки. - 2018. - № 2. - С. 29-51. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/nivanb_2018_2_5.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського