Наукова періодика України Львівський клінічний вісник


Фармага М. Л. 
Характеристика та особливості стану системи кровообігу у хворих на цироз печінки як хвороби з поліорґанним ураженням: патоґенез; діаґностика; принципи лікування її уражень (огляд літератури та опис клінічного випадку) / М. Л. Фармага, М. О. Абрагамович, М. Р. Ферко // Львівський клінічний вісник. - 2017. - № 2-3. - С. 53-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2017_2-3_12
Цироз печінки (ЦП) посідає значне місце серед хвороб внутрішніх органів, а його коморбідні синтропічні ураження системи кровообігу є частою причиною інвалідизації нерідко й смерті пацієнтів, що визначає актуальність, медичну та соціально-економічну значущість, а також потребу удосконалення принципів його комплексного диференційованого лікування з урахуванням стану системи кровообігу. Мета роботи - проаналізувати опубліковані дослідження щодо частоти, патогенезу, клінічних ознак, діагностики та лікування поліморбідних синтропічних позапечінкових уражень серцево-судинної системи у пацієнтів з ЦП. Опрацьовано результати клінічних досліджень за попередні роки та проаналізовано випадок захворювання пацієнта, який перебував під нашим спостереженням. Ураження печінки, як ключового органа міжорганних і міжсистемних взаємовідносин, призводить до порушень системи кровообігу. Це виявляється передусім порушенням гемодинаміки з формуванням стійкої артеріальної гіпотонії та, як наслідок, порушенням мікроциркуляції і функціональної недостатності майже всіх органів, а також ушкодженням міокарда у вигляді циротичної кардіоміопатії із систолічною та діастолічної серцевою недостатністю і зміною параметрів серця. Клінічні ознаки ЦП з втягненням у патологічний процес органів системи кровообігу є бідними і, головне, неспецифічними. Найчастіше скарг немає або їх вважають проявом захворювання печінки, а результати фізикального, лабораторного й інструментального обстеження є малоінформативними. Найбільш специфічними є висока частота серцевих скорочень, наявність іхронотропної недостатності та рівень і добові коливання артеріального тиску. Специфічних методів лікування уражень серцево-судинної системи за умов ЦП поки що не розроблено. Висновки: ураження печінки, як ключового органа міжорганних і міжсистемних взаємовідносин, призводить до порушень системи кровообігу й виявляється порушенням гемодинаміки з формуванням стійкої артеріальної гіпотонії та ушкодженням міокарда у вигляді циротичної кардіоміопатії з систолічною і діастолічною серцевою недостатністю та зміною параметрів серця.
  Повний текст PDF - 459.092 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Фармага М.
  • Абрагамович М.
  • Ферко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Фармага М. Л. Характеристика та особливості стану системи кровообігу у хворих на цироз печінки як хвороби з поліорґанним ураженням: патоґенез; діаґностика; принципи лікування її уражень (огляд літератури та опис клінічного випадку) / М. Л. Фармага, М. О. Абрагамович, М. Р. Ферко // Львівський клінічний вісник. - 2017. - № 2-3. - С. 53-72. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2017_2-3_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Фармага Марта Любомирівна (медичні науки)
  • Абрагамович Мар'яна Орестівна (медичні науки)
  • Ферко Марія Романівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського