Наукова періодика України Львівський клінічний вісник


Радченко О. М. 
Порушення сну та чинники ризику синдрому обструктивного апное у хворих на гіпертонічну хворобу з ожирінням у практиці лікаря-інтерніста / О. М. Радченко, Н. С. Бек, І. М. Зворська, Р. А. Микулинець // Львівський клінічний вісник. - 2015. - № 1. - С. 47-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2015_1_12
Синдром обструктивного апное сну (СОАС) - стан, що супроводжується повторним зупиненням дихання внаслідок повного (апное) або часткового (гіпопное) звуження дихальних шляхів під час сну на рівні глотки та припинення легеневої вентиляції зі збереженими дихальними зусиллями, який виявляється хропінням, зниженням парціального тиску кисню крові, фрагментацією сну з частим короткотривалим пробудженням і денною сонливістю. Мета роботи - зробити огляд літератури, присвяченої порушенням сну в практиці лікаря-інтерніста, виявити чинники ризику СОАС у пацієнтів з гіпертонічною хворобою (ГХ) та ожирінням (ОЖ). Здійснено огляд літературних джерел, присвячених клінічним ознакам та діагностиці синдрому обструктивного апное сну. Обстежено 41 пацієнта з ГХ II стадії, 1 - 3-го ступеня та ОЖ 1-го ступеня. До основної групи увійшли 27 осіб (15 чоловіків і 12 жінок) віком 50,2 +- 2,2 року, з індексом маси тіла (ІМТ) 34,0 +- 1,0 км/м<^>2, зі скаргами на порушення сну та хропіння. Група контролю (ІК) включала 14 осіб (7 чоловіків і 7 жінок) віком 47,1 +- 2,9 року, з ІМТ 31,5 +- 1,1 кг/м<^>2. Усі пацієнти були планово обстежені згідно з протоколом МОЗ № 384 від 24.05.2012, а також пройшли опитування за анкетою Американської асоціації апное сну. Основними симптомами, що допомагають запідозрити СОАС, є нейрокоінгтивні: виражена денна сонливість, роздратованість, послаблення пам'яті та уваги, пригнічення емоцій, апатія, інтелектуальна деградація. Наростання важкості синдрому призводить до розладів серцево-судинної системи, зокрема, підвищення артеріального тиску, виникнення передсердних та шлуночкових аритмій. В основній групі обстежених пацієнтів середній бал анкети становив 12,6 бала. В усіх чоловіків та у 91,7 % жінок виявлялась дуже висока ймовірність апное сну (<$E >>~10> балів). У ІК середній бал анкети становив 7,4 бала (<$E р~<<~0,05>), а дуже висока ймовірність апное сну була виявлена лише у 3 осіб. Важливо, що ГХ з ОЖ та скаргами на хропіння асоціювалась із наявністю вузлів у щитоподібній залозі. Крім цього, у пацієнтів основної групи були істотно вищі, ніж у ІК, обвід талії, систолічний та пульсовий артеріальний тиск, що є свідченням вищого кардіоваскулярного ризику в таких пацієнтів. Висновки: у хворих на ГХ II стадії, 1 - 3-го ступеня, з ОЖ 1-го ступеня, що хропіли уві сні, виявлена дуже висока ймовірність виникнення СОАС. Хропіння асоціюється з вищим обводом талії, вищими рівнями систолічного й пульсового артеріального тиску та частим виявленням вузлового зоба, що потребує особливої уваги інтерністів, кардіологів та ендокринологів.
  Повний текст PDF - 630.525 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Радченко О.
  • Бек Н.
  • Зворська І.
  • Микулинець Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Радченко О. М. Порушення сну та чинники ризику синдрому обструктивного апное у хворих на гіпертонічну хворобу з ожирінням у практиці лікаря-інтерніста / О. М. Радченко, Н. С. Бек, І. М. Зворська, Р. А. Микулинець // Львівський клінічний вісник. - 2015. - № 1. - С. 47-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/lkv_2015_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Радченко Олена Мирославівна (медичні науки)
  • Бек Наталія Сергіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського