Наукова періодика України Хімія, фізика та технологія поверхні


Voitko K. V. 
Catalytic decomposition of organic peroxides in non-aqueous media under metal-free nanoporous and nanosized carbocatalysts / K. V. Voitko, O. M. Bakalinska, M. T. Kartel // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 3. - С. 289-300. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_3_10
Мета роботи - дослідження каталітичної системи вуглецевий наноматеріал - молекули діацил пероксиду у неводному середовищі та встановлення основних факторів, що впливають на каталітичну активність обраних матеріалів. Досліджено каталітичну активність нанопоруватих (активованого вугілля (АВ)) і нанорозмірних (багатошарових вуглецевих нанотрубок (ВНТ)) вуглецевих каталізаторів та їх модифікованих форм в реакції розкладання пероксидів бензоїлу та лаурилу (ПБ і ПЛ відповідно) за кімнатної температури у неводному середовищі шляхом вимірювання об'єму CO2, що виділяється. Оскільки розкладання пероксидів залежить від розчинника, вибір "інертного" зроблено за результатами попередніх досліджень. Етилацетат і тетрахлорметан використано для ПБ і ПЛ, відповідно. Серед факторів, що визначають каталітичну ефективність досліджуваних зразків розглянуто їх структурно-сорбційні властивості, хімію поверхні та дифузійні параметри перебігу реакцій. Встановлено, що незважаючи на високу площу поверхні, зразки АВ виявляють помірну каталітичну активність у порівнянні з ВНТ, оскільки реакція проходить у внутрішньодифузійній області. Як наслідок, їхня активність визначається текстурними характеристиками вуглецевої матриці. Каталітична активність зразків ВНТ перевищує активність АВ у 2 - 20 разів. Грунтуючись на розрахованих коефіцієнтах дифузії, зроблено висновок, що каталіз зразками ВНТ проходить у кінетичній області на доступній поверхні зразків. Така каталітично активна поверхня містить багато N-вмісних та основних О-вмісних функціональних груп, тому демонструє кращу каталітичну активність щодо розкладання органічних пероксидів. Крім того, поверхня ВНТ є більш гідрофобною, що сприяє реакції, яка проходить у неводних середовищах. Слід зазначити, що швидкість розкладання стеричного ПБ є нижчою, ніж довголанцюгового ПЛ, як у випадку прискорення зразками АВ, так і ВНТ. На підставі проведених досліджень можна передбачити, що мезопоруваті ВНТ з високим вмістом основних функціональних груп, що знаходяться на доступній для субстрату поверхні, можуть бути гарною альтернативою поширеним каталізаторам розкладання органічних пероксидів у неводних середовищах.
  Повний текст PDF - 3.057 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Voitko K.
  • Bakalinska O.
  • Kartel M.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Voitko K. V. Catalytic decomposition of organic peroxides in non-aqueous media under metal-free nanoporous and nanosized carbocatalysts / K. V. Voitko, O. M. Bakalinska, M. T. Kartel // Хімія, фізика та технологія поверхні. - 2018. - Т. 9, № 3. - С. 289-300. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/khphtp_2018_9_3_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Войтко Катерина Василівна (хімічні науки)
  • Бакалінська Ольга Миколаївна (хімічні науки)
  • Картель Микола Тимофійович (1948–) (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського