Наукова періодика України Клінічна анатомія та оперативна хірургія


Рибалка Я. В. 
Динаміка цитологічної картини ранового процесу у пацієнтів з хронічними ранами при застосуванні PRP-терапії / Я. В. Рибалка, С. В. Малик // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 2. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_2_4
Лікування ран є однією з найдавніших хірургічних проблем, яка не втратила своєї актуальності. Під час лікування ран часто хірурги мають справу з дефектами покривних тканин, для яких властиві ознаки хронічного запалення, висока бактеріальна контамінація, а також переважання дегенеративних процесів над регенеративними. Мета дослідження - покращання регенераторних процесів хронічних ран (ХР), шляхом застосування в комлексі лікувальних заходів PRP-терапії. В період з 2011 по 2017 рр. на базі хірургічного відділення 1 МКЛ м. Полтава проведено комплексне обстеження і лікування за допомогою запропонованої та обгрунтованої методики 99 хворим з ХР. Дана група складала основну групу (I група), яка додатково до комплексного лікування ХР одержували місцеве лікування плазмою, збагаченою тромбоцитами (PRP). Групу порівняння (II групу) склали 101 пацієнт з ХР, що лікувалися за традиційними підходами. Хворим основної групи застосовували АПЗТ у вигляді щоденних підшкірних і внутрішньошкірних ін'єкцій та аплікацій. Утворену плазму набирали у два інсулінових шприца по 1 мл кожен і вводили по периферії рани (бл. 20 ін'єцій по 0,1 мл). Цитологічна картина ранового процесу визначалася з виділенням 6 типів цитологічної картини мазків-відбитків за Штейнбергом. Дослідження виконувалось на 4 та 10 добу після початку лікувальних заходів. Результати дослідження та їх обговорення. Аналіз показав, що на 4 добу IV тип цитограми превалював у пацієнтів I (основної) групи, а отже і відносну "готовність" до подальшого пластичного закриття ранового дефекту виявлено всього у 3 (3,03 %) пацієнтів. У II групі 1 (0,99 %) пацієнт. На 10-ту добу ранового процесу є статистично значуще зміщення цитологічної картини у підгрупах, що одержували PRP-терапію, в бік регенераторних типів. IV, V, VI тип цитограми, а отже і відносна "готовність" до подальшого пластичного закриття ранового дефекту, що підтверджує позитивний терапевтичний вплив PRP-терапії на перебіг ранового процесу у пацієнтів з ХР. Висновки: використання PRP-терапії в комплексі лікування хронічних ран є клінічно ефективним, що підтверджується даними динамічного цитологічного дослідження, метод надає змогу прискорити процеси репарації ран.
  Повний текст PDF - 692.546 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Рибалка Я.
  • Малик С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Рибалка Я. В. Динаміка цитологічної картини ранового процесу у пацієнтів з хронічними ранами при застосуванні PRP-терапії / Я. В. Рибалка, С. В. Малик // Клінічна анатомія та оперативна хірургія. - 2018. - Т. 17, № 2. - С. 12-17. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kaoch_2018_17_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рибалка Ярослав Володимирович (медичні науки)
  • Малик Сергій Васильович (1970–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського