Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Остафійчук С. О. 
Частка жирового компонента в структурі гестаційного збільшення маси тіла / С. О. Остафійчук // Галицький лікарський вісник. - 2018. - Т. 25, число 1. - С. 24-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2018_25_1_9
Гестаційне збільшення маси тіла (ГЗМТ), яке виходить за межі прийнятих рекомендацій, має серйозні стисло- та довгострокові негативні наслідки для здоров'я матері і дітей. Визначення динаміки складу тіла під час вагітності є важливим для повноцінного антенатального нагляду з метою запобігання патологічної надбавки у вазі і профілактики гестапійних ускладнень. Мета дослідження - встановити долю жирового компонента в структурі ГЗМТ у жінок з нормальною масою тіла до вагітності. Обстежено 153 вагітних жінки віком від 18 до 43 років з нормальною прегравідарною масою тіла, яким проводили антропометрію, розраховували ІМТ за формулою Кетле (1865) та ГЗМТ у кожному триместрі вагітності. Склад тіла (жирову (ЖМТ), безжирову (БЖМТ) і відсоток жирової миси (% ЖМТ)) підраховували на основі спектральної біоімпедансометрії за допомогою аналізатора "ДИАМАНТ-АИСТ" (Санкт-Петербург). Одржаний цифровий матеріал обробляли статистично з використанням комп'ютерної програми "Statistica 5.5". У жінок з нормальною вагою до вагітності ГЗМТ прямо пропорційне збільшенню долі ЖМТ (r = 0,87; p << 0,001). За рекомендованого ГЗМТ зростання ЖМТ відбувалося рівномірно у першому та другому триместрах і в подальшому стабілізувалося. У пацієнток з недостатнім ГЗМТ зростання жирового компонента відбувалося аналогічно (p >> 0,05), однак супроводжувалося відставанням зростання БЖМТ, особливо в третьому триместрі (p << 0,05). Вагітні з надмірним ГЗМТ вже в першому триместрі швидше набирали у вазі в основному за рахунок накопичення ЖМТ (p << 0,05) і така тенденція залишалася до пологів r = 0,99 (p << 0,01). Висновки: у жінок з нормальним ГЗМТ відбувається рівномірне зростання жирового компонента в першому та другому триместрах, а в подальшому стабілізується, що сприяє адекватній редукції ваги після пологів. За надмірного ГЗМТ надлишкове зростання долі ЖМТ і, як наслідок, швидке збільшення у вазі в першому триместрі вагітності, ініціює подальше накопичення жирової тканини та сповільнення її зменшення у післяпологовому періоді. У вагітних з недостатньою надбавкою у вазі на фоні адекватного збільшення ЖМТ відмічається недостатнє зростання БЖМТ, особливо в третьому триместрі, що призводить до розвитку гіпоплазії плаценти та народження плодів з малою гестаційною вагою.
  Повний текст PDF - 441.118 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Остафійчук С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Остафійчук С. О. Частка жирового компонента в структурі гестаційного збільшення маси тіла / С. О. Остафійчук // Галицький лікарський вісник. - 2018. - Т. 25, число 1. - С. 24-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2018_25_1_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського