Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Герасимчук М. Р. 
Оксидативний стрес як пусковий чинник ушкодження органів-мішеней на ранніх етапах розвитку критичних станів / М. Р. Герасимчук // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 2. - С. 18-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_2_7
Критичні стани (КС) в хірургії, незважаючи на успіх у розвитку сучасної медичної технічної та фармацевтичної бази, залишаються актуальними за рахунок високого рівня летальності. Смертність у випадку гострого розлитого перитоніту (ГРП) становить 20 - 92,8 %, і прямопропороційно корелює з кількістю уражених органів, залучених у патологічний процес. За умов розвитку гострої кишкової непрохідності (ГКН) різної етіології летальність досягає 15 - 50 %, тоді як у разі поєднання з сепсисом становить більше 75 % і не має помітної тенденції до зниження. Мета дослідження - визначення основних маркерів оксидативного стресу в органах-мішенях на ранніх етапах розвитку критичних станів в експерименті. Дослідження проведено на 78-ми білих щурах-самцях лінії Вістар масою 180 - 230 г, яким було змодельовано КС: ГРП та ГКН. У тварин на 12-ту та 24-ту год визначали концентрацію показників перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ): вміст дієнових кон'югат (ДК) й активних продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-АП) у крові та гомогенатах легень і печінки; також активність сироваткової каталази (КТ) для оцінки антиоксидантного захисту (АОЗ) і лактату (ЛТ) для характеристики розвитку ендотоксемїї та гіпоксичних явищ. Встановлено, що розвиток КС супроводжується зростанням маркерів ПОЛ як в крові, так і в органах-мішенях: легенях та печінці. Так, ДК у крові на 12-ту год і 24-ту год у разі ГРП зросли у 2,4 та 2,7 разу (<$Eroman p~<<~0,05>), а в органах мішенях відповідно у 3,2 і 4,1 разу (<$Eroman p~<<~0,05>). Тоді, як у разі ГКН продукція первинних продуктів ПОЛ - ДК була менш активною і зростала до 24-ї год експерименту у 2,6 разу (<$Eroman p~<<~0,05>) у крові, а в легенях і печінці у 1,6 і 2,3 разу (<$Eroman p~<<~0,05>) відповідно. Подібною була тенденція ТБК-АП. За умов ГРП та ГКН відзначено паралельне короткочасне збільшення активності КТ протягом перших 12-ти год дослідження у 4,4 та 1,5 разу (<$Eroman p~<<~0,05>) відповідно. Тоді як на 24-ту год каталазна активність знизилась на 39,92 % (<$Eroman p~<<~0,05>) у порівнянні з даними на 12-ту год у разі ГРП та у 2,7 разу за умов відтворення ГКН. Концентрації ЛТ підвищувалась більш як утричі на 12-ту год дослідження за ГРП, і на 1,2 разу за ГКН, продовжуючи наростати до 24-ї год: у 7,8 разу та 4,9 (<$Eroman p~<<~0,05>) разу відповідно. Отже, за умов ГРП та ГКН в експерименті відзначено значне порушення співвідношення у системі ПОЛ/АОЗ, яке відображалось у активації процесів ліпідної пероксидації та зниженням активності системи антиоксидантного захисту, внаслідок ушкодження основних органів дезінтоксикації: легень та печінки, що демонструє неспроможність ендогенних метаболічних та клітинних захисних механізмів.
  Повний текст PDF - 1.47 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Герасимчук М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Герасимчук М. Р. Оксидативний стрес як пусковий чинник ушкодження органів-мішеней на ранніх етапах розвитку критичних станів / М. Р. Герасимчук // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 2. - С. 18-21. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_2_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Герасимчук Марта Романівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського