Наукова періодика України Галицький лікарський вісник


Козловська І. М. 
Роль мікробної біоплівки в патогенезі перебігу ускладнених форм хронічної анальної тріщини / І. М. Козловська // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 1. - С. 35-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_1_12
Проблема лікування хронічних ускладнених анальних тріщин залишається однією з головних у сучасній проктології. Для оптимізації лікування хронічних тріщин прямої кишки вивчено вплив мікробної біоплівки на їх основні патогенетичні ланки, оскільки здатність до плівкоутворення є додатковим фактором патогенності різних видів мікроорганізмів. Мета дослідження - вивчити здатність бактерій, виділених з хронічних анальних тріщин (ХАТ), формувати біоплівки різної щільності для подальшого визначення чутливості цих мікроорганізмів до антибактеріальних препаратів. Бактерії, виділені з ХАТ у вигляді монокультури (Escherichia coli і P. aeruginosa) в 100 % випадків формували щільні біоплівки, тоді ж змішані культури бактерій Escherichia coli, P. aeruginosa, Enterococcus spp. та S. aureus формували виключно біоплівки середньої та високої щільності (близько 30 та 70 % випадків відповідно), причому найбільша кількість випадків утворення щільних біоплівок припадала на виділення у складі змішаної культури P. aeruginosa (77,4 %). У комплексне лікування ХАТ слід включати не лише антибактеріальну терапію виявленої безпосередньо у дефекті слизової оболонки прямої кишки інфекції, а й нові методи етіопатогенетичного впливу на сформовану наявними в ХАТ мікроорганізмами біоплівку відповідної щільності. Ефективність будь-яких антимікробних препаратів слід визначати за їх бактерицидною дією на компоненти відповідної мікробіоти та вважати ефективною не мінімальну концентрацію, що пригнічує ріст планктонних культур, а таку, що діє на мікроорганізми у складі біоплівок. Так, концентрація антибіотиків для впливу на бактерії у сформованих біоплівках в окремих випадках може бути в 10 - 100 разів вищою, ніж для планктонних форм цих бактерій. Отже, стандартна антибіотикотерапія знищує планктонні клітини, але меншою мірою впливає на бактерії в біоплівці, а після закінчення лікування патологічний процес може знову відновитися. Висновки: бактерії, асоційовані у біоплівки, є більш стійкими до антимікробних препаратів та антисептиків у порівнянні з їх планктонними формами. Це надає змогу стверджувати, що саме здатність мікроорганізмів, виділених із слизової оболонки анальних тріщин, формувати біоплівку ускладнює протимікробну терапію захворювання та визначає хронічний характер його перебігу.
  Повний текст PDF - 681.906 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Козловська І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Козловська І. М. Роль мікробної біоплівки в патогенезі перебігу ускладнених форм хронічної анальної тріщини / І. М. Козловська // Галицький лікарський вісник. - 2015. - Т. 22, число 1. - С. 35-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/glv_2015_22_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Козловська Ірина Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського