Наукова періодика України Гірничий вісник


Тищук В. Ю. 
Захист повітря від шкідливих викидів амоніаку в коксохімічному виробництві / В. Ю. Тищук, І. Б. Ковальова, М. Д. Бобров, Т. А. Кривенко // Гірничий вісник. - 2019. - Вип. 105. - С. 34-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2019_105_9
Мета роботи - розробка ефективних засобів очистки коксових газів від амоніаку коксохімічних виробництв на основі використання існуючих та розроблених нових засобів уловлювання та нейтралізації амоніаку, який є сильно діючою отруйною речовиною, небезпечний при вдиханні і може приводити до ураження очей і дихальних шляхів, а при високих концентраціях до смертельного результату. Очищення косового газу від шкідливих газових компонентів відрізняється складністю процесу, яка полягає в наявності у його складі великої кількості хімічних інгредієнтів, що важко підлягають видаленню із загальної їх маси. Методи досліджень - аналіз раніше виконаних досліджень в галузі очищення коксових газів від амоніаку та інших шкідливих речовин. Аналітичні дослідження очищення газів на основі фундаментальних положень органічної, неорганічної хімії. Експериментальні дослідження по нейтралізації амоніаку у розробленій суспензії, що включає дисперсну систему з рідким дисперсійним середовищем та твердою диспергованою (дисперсною) фазою, на основі відходів вугільного виробництва, складовими яких є тверда фаза та органічна кислота. Наукова новизна - теоретично доведено механізм взаємодії складових суспензії відходів вугільного виробництва та амоніаку. Виведено формулу взаємодії амоніаку з органічною кислотою, що знаходиться в рідкому дисперсійному середовищі. Взаємодія амоніаку з органічною кислотою є особливим випадком його нейтралізації без виділення води. Згідно виведеної хімічної формули, в результаті реакції між органічною кислотою і амоніаком, утворюється сіль органічної кислоти. Практична значимість - отримано результати ефективності нейтралізації амоніаку в рідкому дисперсійному середовищі, що включає відходи вугільного виробництва на основі твердої фази та органічної кислоти. Встановлено, що максимальна ефективність нейтралізації амоніаку органічною кислотою при концентрації суспензії 4,0 мас.% становила 98,3 % і в подальшому при підвищенні концентрації суспензії не змінювалась. Встановлена пряма залежність ефективності очищення амоніаку від концентрації нейтралізуючої суспензії. При концентраціях суспензії нижчих 4 мас.% ефективність нейтралізації амоніаку неухильно знижується. Доведена перспектива використання природних органічних речовин на основі відходів вугільного виробництва для нейтралізації амоніаку в коксохімічному виробництві. В подальшому на основі розробленої суспензії необхідно провести широкі дослідження по видаленню з повітряного середовища фенолів, оксидів сірки та азоту, сірководню та інших шкідливих речовин.
  Повний текст PDF - 356.836 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тищук В.
  • Ковальова І.
  • Бобров М.
  • Кривенко Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тищук В. Ю. Захист повітря від шкідливих викидів амоніаку в коксохімічному виробництві / В. Ю. Тищук, І. Б. Ковальова, М. Д. Бобров, Т. А. Кривенко // Гірничий вісник. - 2019. - Вип. 105. - С. 34-38. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2019_105_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тищук Володимир Юрійович (технічні науки)
  • Ковальова Ірина Борисівна (психологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського