Наукова періодика України Гірничий вісник


Лапшина Д. О. 
Нормалізація мікроклімату в підземних камерах шахт з працюючим обладнанням / Д. О. Лапшина // Гірничий вісник. - 2014. - Вип. 98. - С. 157-162. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2014_98_38
Розглянуто актуальну науково-практичну проблему нормалізації мікроклімату та покращання умов праці в підземних камерах шахт із працюючим обладнанням. Серед чинників, які формують шахтний мікроклімат, провідне місце посідає надходження тепла від товщі гірських порід, механічної роботи стаціонарних і самохідних машин, або в результаті процесів окиснення. Доведено, що значна кількість тепла до головних повітроподаючих виробок надходить від камер із працюючим обладнанням, яке в свою чергу є джерелом суттєвих теплопритоків. Наведено результати експериментальних досліджень сучасного стану провітрювання й умов праці у камерах водовідливу шахт ПАТ "Кривбасзалізорудком". Отримані дані свідчать, що температура повітря в таких камерах може значно перевищувати гранично допустимі величини (<$E26~symbol Р roman C>) і сягати <$E35~-~36~symbol Р roman C>. Так формується несприятливий мікроклімат, який вкупі з фізичним навантаженням негативно позначається не лише на продуктивності праці, а й на здоров'ї шахтарів. З урахуванням можливості та ефективності охолодження вентиляційного струменя шляхом використання адіабатичного розширення стисненого повітря розроблено пневматичну вихрову установку "Клімат", запропоновано заходи щодо вдосконалення схеми провітрювання у підземних камерах із джерелами штучного притоку тепла.Увагу приділено підвищенню ефективності нормалізації мікроклімату та поліпшенню умов праці в підземних камерах шахт із працюючим обладнанням (ПО) на підставі науково обгрунтованих засобів провітрювання й охолодження з використанням пневматично-вихрового пристрою. Розроблено алгоритми структурної та параметричної ідентифікації теплообміну в підземній камері з ПО шляхом обгрунтованого вибору структури повітряних потоків у вигляді моделі ідеального перемішування з урахуванням наявності джерел тепла. Одержано емпіричні залежності кількості та температури холодного повітря, утвореного пневматично-вихровим пристроєм з удосконаленими конструктивними елементами. Так, за рахунок виконання робочої поверхні равлика під кутом скосу α = 3 - 3,5 ° та вихідного отвору діафрагми з кутом конусності 10 - 15 ° досягається загальне збільшення холодного повітря на 8 - 10 %. Розроблено конструкцію охолоджувальної установки "Клімат" для нормалізації мікроклімату в підземних камерах із ПО за рахунок використання енергії адіабатичного розширення стисненого повітря. За результатами експериментальних випробувань установки в умовах підземних камер шахт Кривбасу встановлено її здатність підтримувати температуру повітря в камері під час роботи обладнання в межах 20 - 24 °С, а швидкість руху повітря - на рівні 0,5 - 0,7 м/с. Розроблено структурну схему регулювання параметрів мікроклімату в камері водовідливу, яка забезпечує автоматизацію керування цим процесом.
  Повний текст PDF - 404.944 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лапшина Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лапшина Д. О. Нормалізація мікроклімату в підземних камерах шахт з працюючим обладнанням / Д. О. Лапшина // Гірничий вісник. - 2014. - Вип. 98. - С. 157-162. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/girvi_2014_98_38.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського