Наукова періодика України Геологія і геохімія горючих копалин


Гринів С. 
Святослав Васильович Кушнір (до 90-річчя від уродин) / С. Гринів, М. Кость // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2019. - № 1. - С. 83-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2019_1_9
Упродовж роботи в ЛПІ С. В. Кушнір уміло поєднував педагогічне й адміністративне навантаження з науковою роботою, залучаючи до неї молодих співробітників. Головний напрямок цих робіт - хімія високотемпературних процесів із широким застосуванням методів хімічної термодинаміки і досягнень хімії твердого тіла. Надалі роботи С. Кушніра були спрямовані на широке застосування методів і досягнень фізичної хімії в гідрогеохімічних дослідженнях, особливо в гідрогеохімії стронцію і сірки. Дослідником розроблено нову модель реакційно-термодинамічної pH-Eh-діаграми сірки, яка враховує всі її перетворення у водних розчинах. На основі цієї діаграми з урахуванням відомих геохімічних фактів побудовано тіосульфатну модель сірчаного метасоматозу, яка задовільно пояснює всі етапи природного процесу утворення сірчаних родовищ Передкарпаття. З'ясовано всі можливі механізми перекристалізації й умови їх реалізації в сірчаних рудах для елементарної сірки та карбонату кальцію окремо або разом. Виконано фізико-хімічний аналіз процесу утворення епігенетичного целестину в гіпсоносних породах і сірчаних рудах. Виявлено 4 різні механізми гідрохімічного виділення целестину в CaSO4-вмісних породах, які можуть пояснити існування різних генерацій цього мінералу. Досліджено гідрохімічні процеси, пов'язані з добуванням сірки на Немирівському родовищі за допомогою методу підземної виплавки. Особливу увагу науковець приділяє дослідженням гідрогеохімії органічних речовин. Експериментально виявлено, що іони Ca<^>2+ і Mg<^>2+ можуть сильно впливати на механізми термолізу розсіяної органічної речовини (РОР) і викликати пониження початкової температури розкладу та посилювати утворення важких вуглеводнів (іонний каталіз). Доведено можливість хімічного відновлення іонів <$Eroman SO sub 4 sup 2-> у розсольних водах вуглеводами (сахароза) за температури <$E150~symbol Р roman C> з утворенням SO2, S i H2S, що може привести до осірковування керогену та продуктів його розпаду. Проведено термодинамічний аналіз можливих шляхів утворення водню за взаємодії органічних речовин і води за гідротермальних умов. Побудовано теоретичну модель впливу мінералізації підземних вод на процеси генерації нафти і газів із керогену вмісних порід, яка прогнозує оптимальні умови для нафтоутворення за мінералізації 100 - 150 г/л, де досягається максимальна концентрація вільних іонів Ca<^>2+ та Mg<^>2+. С. В. Кушнір показав, що інтерфейс повітря/вода має достатньо відмінні від об'ємної води структуру і властивості, тому його можна вважати окремою метастабільною фазою води, яка відіграє роль проміжної структури на границі газ/рідина. Науковий доробок ученого впродовж десятиліть активної творчої праці зафіксовано в 142 наукових публікаціях в українських та міжнародних журналах і збірниках, 12 наукових звітах та 10 авторських свідоцтвах на винаходи.
  Повний текст PDF - 425.304 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гринів С.
  • Кость М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гринів С. Святослав Васильович Кушнір (до 90-річчя від уродин) / С. Гринів, М. Кость // Геологія і геохімія горючих копалин. - 2019. - № 1. - С. 83-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/giggk_2019_1_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського