Наукова періодика України Геофизический журнал


Усенко О. В. 
Месторождения полезных ископаемых Кировоградского рудного района Украинского щита: связь с глубинным процессом / О. В. Усенко // Геофизический журнал. - 2013. - Т. 35, № 6. - С. 128-145. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2013_35_6_8
Умови формування комплексів магматичних порід і родовищ корисних копалин центральної частини Інгульського мегаблока визначаються існуванням двох осередків плавлення в мантії та корі, а також глибинної проникної "трансформной" зони і тектонічного шва Херсон - Смоленськ. Глибинна трансформна зона забезпечує поповнення розплавами і флюїдами, наявність корового осередку забезпечує змішування раніших розплавів з новими порціями, що надходять з мантії. Змінення складу глибинного флюїду, а також його трансформація в розплавах обох осередків плавлення зумовлюють склад родовищ, які формуються біля поверхні. З водними хлоридно-калієвими флюїдами, що супроводжували формування палінгенних кіровоградських гранітоїдів, пов'язане утворення кварцових золоторудних жил. Збільшення лужності флюїду в мантійному осередку призводить до активністі елементів, які можуть потрапити у розплав в лужному середовищі, - титану й урану. Поступове розчинення залишкових корових розплавів фторидно-натрієвим флюїдом зумовлює появу літієвих пегматитів, що містять рідкіснометалеву мінералізацію. Накопичення Li, Cs, Be, Nb та інших елементів спричинене зміною коефіцієнтів розподілу між твердими фазами і гранітним розплавом за наявності фтору. В процесі формування Корсунь-Новомиргородського плутону і альбітитів лужність глибинного флюїду зростає. У коровому осередку він розводиться водою, що призводить до зниження лужності та підвищення окисного потенціалу. Стає можливим осадження бранериту та оксидів урану.
  Повний текст PDF - 293.7 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Усенко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Усенко О. В. Месторождения полезных ископаемых Кировоградского рудного района Украинского щита: связь с глубинным процессом / О. В. Усенко // Геофизический журнал. - 2013. - Т. 35, № 6. - С. 128-145. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2013_35_6_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Усенко Ольга Віталіївна (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського