Гинтов О. Б. 
Тектонофизический анализ и геодинамическая интерпретация трехмерной геофизической модели Украинского щита / О. Б. Гинтов, И. К. Пашкевич // Геофизический журнал. - 2010. - Т. 32, № 2. - С. 3-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2010_32_2_2
На підставі тектонофізичного аналізу комплексної геофізичної 3D моделі Українського щита (УЩ), створеної в Інституті геофізики НАН України, розглянуто геодинамічні особливості щита від раннього докембрію до фанерозою. За матеріалами тектонофізичних досліджень установлено, що зони розломів УЩ, закладені у неоархеї та палеопротерозої, були великими зонами зсуву, що виникли під дією тангенціальних сил. Кінематика зон зсуву була різною у західних і східних мегаблоках щита, тому зроблено висновок щодо відсутності зв'язку між ними у ранньому докембрії. Тектонофізичними матеріалами підтверджено дані палеомагнетизму стосовно повертання щита разом зі Східноєвропейською платформою (СЄП) упродовж фанерозою за годинниковою стрілкою відносно осі обертання Землі. Глибинним сейсмічним зондуванням виявлено великі лістричні зони розломів, що заглиблюються на 100 км і більше, а також похилі корові розломи, формування яких супроводжувало процес колізії мегаструктур Феноскандії та Сарматії. Дані сейсмотомографії вказують на похиле заглиблення відносно високошвидкісної літосфери південно-західного краю СЄП під відносно низькошвидкісну літосферу суміжних плит. Одержані дані засвідчують, що формування кори та мантії УЩ відбувалось за механізмами тектоніки плит. Разом із тим було б занадто сміливим застосовувати весь набір плитотектонічних механізмів, наприклад спрединг, формування океанічної кори, острівних дуг, субдукцію тощо, до вузької смуги щита, як це роблять деякі геологи. Відповідно до переважно горизонтально-зсувного типу більшості ранньодокембрійських зон розломів УЩ, ці зони були трансформними і виникли в результаті процесів спредингу та колізії за межами щита.
  Повний текст PDF - 1.245 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гинтов О.
  • Пашкевич И.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гинтов О. Б. Тектонофизический анализ и геодинамическая интерпретация трехмерной геофизической модели Украинского щита / О. Б. Гинтов, И. К. Пашкевич // Геофизический журнал. - 2010. - Т. 32, № 2. - С. 3-27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gfj_2010_32_2_2.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гінтов Олег Борисович (1935–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського