Гуров Е. П. 
Болтышская импактная структура и мел-палеогеновый рубеж / Е. П. Гуров, П. Ф. Гожик // Геологічний журнал. - 2015. - № 3. - С. 7-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geojur_2015_3_3
Бовтиський кратер у центральній частині Українського щита є складною імпактною структурою, яка утворена глибоким внутрішнім кратером з центральним підняттям у центрі та периферійною депресією. Внутрішній кратер заповнений потужною кільцеподібною товщею ударно-розплавлених порід, що оточує центральне підняття. Товщу складають два головні типи порід: мікропорфірові породи зі склуватою матрицею та породи з кристалічною матрицею. Породи зі склуватою матрицею утворилися за застигання сухого імпактного розплаву, тоді як породи з кристалічною матрицею сформовані у крайових частинах товщі під взаємодією розплаву з поверхневими водами та породами, що містять воду. Встановлено, що Бовтиська структура утворилася внаслідок падіння хондритового астероїда <$E 65,17~symbol С~0,64> млн років тому на крейдяно-палеогеновому рубежі одночасно з кратером Чіксулуб у Мексиці, який спричинив масове вимирання органічного світу наприкінці мезозою.Болтышская импактная структура образовалась на мел-палеогеновом рубеже, в пределах аналитической ошибки одновременно с кратером Чиксулуб, определившим катастрофические события в конце мелового периода. Изучение посткратерных осадков в Болтышской структуре позволило установить в базальной части разреза катастрофический слой отложений, связанных с образованием кратера Чиксулуб, и тем самым определить образование Болтышского кратера на 2000 - 5000 лет ранее Чиксулуба.
  Повний текст PDF - 332.425 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гуров Е.
  • Гожик П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гуров Е. П. Болтышская импактная структура и мел-палеогеновый рубеж / Е. П. Гуров, П. Ф. Гожик // Геологічний журнал. - 2015. - № 3. - С. 7-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geojur_2015_3_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гожик Петро Феодосійович (1937–2020) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського