Наукова періодика України Геоінформатика


Кутас Р. І. 
Геотермічні умови і структура земної кори Північно-Західних Карпат / Р. І. Кутас // Геоінформатика. - 2015. - № 4. - С. 17-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geoinf_2015_4_4
Наведено результати спільного аналізу сейсмічних і геотермічних даних уздовж двох профілів сейсмічного зондування (CEL 05 і PANCAKE), що перетинають Західні (на території Польщі) та північну частину Східних Карпат (на території України). Товщина земної кори змінюється від 24 - 25 км у Паннонському басейні до 45 - 50 км у межах Транс'європейської сутурної зони (ТЄСЗ) і Східноєвропейського кратону (СЄК). При цьому змінюється і структура земної кори. Тришарова кристалічна кора, типова для докембрійської платформи, трансформується у двошарову в зоні ТЄСЗ на профілі CЕL 05 і під прогином Східних Карпат на профілі PANCAKE. У прогині під Зовнішніми Карпатами товщина осадового шару сягає 18 - 20 км. Його верхня частина (8 - 10 км) представлена насувом флішоїдних утворень крейди - раннього міоцену, а нижня - очевидно, осадовими породами від палеозою до неогену. Густина теплового потоку вздовж цих профілів змінюється від 35 - 40 мВт/м<^>2 у межах СЄК до 100 - 130 мВт/м<^>2 у Паннонському басейні. Аналіз геотермічних даних і 2D моделювання надають змогу пов'язати неоднорідності теплового поля з особливостями геодинамічної еволюції регіону від пізнього протерозою до теперішнього часу. Формування локальних і зональних аномалії залежить від будови земної кори, розподілу в ній радіогенних джерел тепла та зміни умов теплоперенесення. Високі теплові потоки в Паннонському басейні асоціюються з підняттям астеносфери до глибин 40 - 50 км наприкінці олігоцену - в міоцені.
  Повний текст PDF - 2.645 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кутас Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кутас Р. І. Геотермічні умови і структура земної кори Північно-Західних Карпат / Р. І. Кутас // Геоінформатика. - 2015. - № 4. - С. 17-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geoinf_2015_4_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кутас Роман Іванович (1933–) (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського