Наукова періодика України Geodynamics


Третяк К. Р. 
Аналіз результатів визначення швидкостей вертикальних рухів Земної кори берегової лінії європи за даними мареографічних та gnss-спостережень / К. Р. Третяк, С. И. Досин // Геодинаміка. - 2016. - № 2. - С. 18-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_2_4
Мета роботи - виявлення та дослідження розбіжностей у визначенні швидкостей вертикальних рухів земної кори (ВРЗК) Європи за допомогою двох незалежних методів - мареографічних і GNSS-спостережень. За результатами обчислення середніх швидкостей ВРЗК із використанням мареографічних і GNSS-спостережень виконано інтерполяцію швидкостей вертикальних рухів у рівномірно розташованих точках уздовж берегової лінії Європи (через кожні 10 км) і визначено їх середньоквадратичні похибки. Дослідження проведено окремо за даними мареографічних спостережень і окремо - за даними GNSS-спостережень. На підставі опрацювання результатів мареографічних і GNSS-спостережень виявлено різницю <$E DELTA> (мм/рік) між швидкостями ВРЗК. Під час аналізу цих різниць встановлено, що вона є характерною для всієї території Європи. Найбільшого значення вона становить 2,6 +- 0,8 мм/рік на території Фенноскандії, найменшого - на території Нідерландів (0,6 +- 0,2 мм/рік) і Балканського півострова (0,6 +- 0,1 мм/рік). Тобто, <$E DELTA> змінюється в межах від 0,6 до 2,6 мм/рік. Середня квадратична похибка визначення різниць <$E m sub DELTA> змінюється в межах від 0,1 до 0,9 мм/рік. Середнє значення <$E DELTA> для території Європи становить 1,8 +- 0,5 мм/рік. Результати визначення розподілу <$E DELTA> згруповано в 4 умовні блоки - території, для яких спостерігаються майже однакові в межах точності їх визначення значення середніх різниць <$E DELTA>. Перший блок - це територія Фенноскандії та Центральної Європи, другий - територія Західної Європи, третій - територія Великої Британії та Південної Європи, четвертий - територія Балканського півострова. Ця складова є систематичною, постійною в межах певних регіонів і є завжди додатною. Основним фактором, який спричиняє появу <$E DELTA>, є, очевидно, зростання абсолютного глобального рівня моря, яке проявляється у мареографічних спостереженнях, а також вплив солоності та вітрів. У результаті виконаних досліджень з'являється можливість спільного урівноваження мареографічних і GNSS-спостережень для визначення швидкостей ВРЗК уздовж берегової лінії з урахуванням відповідної систематичної поправки <$E DELTA>, а також можливість прогнозування швидкості ВРЗК.
  Повний текст PDF - 2.221 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Третяк К.
  • Досин С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Третяк К. Р. Аналіз результатів визначення швидкостей вертикальних рухів Земної кори берегової лінії європи за даними мареографічних та gnss-спостережень / К. Р. Третяк, С. И. Досин // Геодинаміка. - 2016. - № 2. - С. 18-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_2_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського