Наукова періодика України Geodynamics


Бацевич Н. В. 
Петрохімічні особливості вулканітів трапової формації зони зчленування волинського палеозойського підняття і волино-подільської монокліналі / Н. В. Бацевич, І. М. Наумко, Л. К. Білик // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 75-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_9
Мета роботи - дослідження петрохімічних особливостей вулканітів як передумови встановлення причин локалізації промислової міднорудної мінералізації в певних ділянках окремих товщ і світ трапової формації Західної Волині. Для визначення горизонтів, збагачених самородною міддю, за вертикаллю, а також за латераллю (площею) відібрано та охарактеризовано 150 зразків із кожного стратиграфічного підрозділу різних потужностей від підошви до покрівлі потоків і проведено геохімічні та петрохімічні дослідження, а саме: здійснено валовий хімічний аналіз, за даними якого розраховано найпоширеніші петрохімічні ознаки, що визначають металогенічну оцінку базальтів (глиноземистість, лужність, магнезіальність, фемічність, коефіцієнт фракціонування тощо), визначено у водних витяжках вміст хлор-іону, встановлено ізотопний склад карбону й оксигену кальциту прожилково-вкрапленої мінералізації. Перенесення самородної міді у приповерхневі ділянки виливів відбувалося за наступними механізмами: газовими бульбашками, високотермобаричними потоками рідкого діоксиду вуглецю, у хлоридних комплексах типу CuCl(водн.), <$E roman CuCl sub 2 sup ->, <$E roman CuCl sub 3 sup 2->, <$E roman CuCl sub 4 sup 3-> у широкому інтервалі температури та тиску. Переважальним видається перенесення міді у складі сполук з хлором та її подальше відновлення до самородного стану на геохімічних бар'єрах. Відсутність органічної речовини унеможливлює створення нею потужних окисно-відновних бар'єрів, як це проявилося на низці подібних родовищ у Світі. Натомість такими бар'єрами можуть бути місця змішування безкисневих і безсульфідних вод (з огляду на збідненість порід сіркою) з насиченими киснем водами, збільшений вміст кальцію у приповерхневих ділянках виливів, а також затверділі кірки загартування, на яких проходить зупинка флюїдів. Аналіз одержаних даних надав змогу дійти висновку, що неоднорідність у хімічному складі, а, отже, коливання вмісту практично всіх петрогенних оксидів, зумовлена процесами флюїдно-лікваційної взаємодії, оскільки ця характерна особливість власне й відображає ці процеси. Максимальні концентрації міді зосереджені у верхах виливів, отже, мідь у вигляді дрібних крапель рудної рідини існувала у розплаві на момент становлення трапової формації, в процесі ліквації крапельки міді відокремилися від силікатного розплаву, а потім зазнали перерозподілу і перенесення у верхні горизонти лавового утворення, де на геохімічних бар'єрах відбувалося відкладання міді. Це безпосередньо підтверджують проведені петрографічні та мінералофлюїдологічні дослідження.
  Повний текст PDF - 2.333 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бацевич Н.
  • Наумко І.
  • Білик Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бацевич Н. В. Петрохімічні особливості вулканітів трапової формації зони зчленування волинського палеозойського підняття і волино-подільської монокліналі / Н. В. Бацевич, І. М. Наумко, Л. К. Білик // Геодинаміка. - 2016. - № 1. - С. 75-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2016_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Наумко Ігор Михайлович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського