Наукова періодика України Geodynamics


Лящук О. І. 
Використання даних інфразвукових вимірювань в Україні для ідентифікації вибухів та землетрусів / О. І. Лящук // Геодинаміка. - 2015. - № 1. - С. 36-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_1_6
Мета досліджень - визначення можливості використання інфразвукових вимірювань, що проводяться в Україні для верифікації зареєстрованих сейсмічних подій, і застосування інфразвукового методу як одного з критеріїв їх ідентифікації. Реєстрацію сейсмічних (СС) та інфразвукових сигналів (ІЗС) проведено за допомогою геофізичної мережі Головного центру спеціального контролю (ГЦСК). Для реєстрації інфразвуку використано малоапертурні акустичні системи групування, що надають можливість проводити направлений моніторинг явищ. Обробку СС проведено з застосуванням стандартних процедур, прийнятих у сейсмології для визначення параметрів джерела сигналу. Для оброблення ІЗС використано метод прогресивної мультиканальної кореляції. Зарахування СС та ІЗС до одного явища проведено на підставі розрахованих за допомогою сейсмічних даних параметрів джерела сигналу, часу поширення від нього інфразвукових хвиль, азимуту на джерело та форми ІЗС. У разі реєстрації ІЗС двома акустичними групами, порівняно визначні координати та час у джерелі з даним сейсмічного моніторингу. Одержано дані про параметри 699 сейсмічних подій - промислових вибухів, що відбулися впродовж серпня 2014 - березня 2015 рр. на території України. Зареєстровано 124 інфразвукових відгуків на зазначені події. Виявлено межі чутливості та дальності застосування інфразвукового методу для такого типу подій. Показано можливість застосування двох і більше малоапертурних акустичних груп для локації джерела сигналу, коли сейсмічної інформації недостатньо для оцінки його параметрів. Визначено відмінності у формі ІЗС від промислового вибуху та землетрусу. На базі наявних технічних засобів ГЦСК запропоновано нову технологію реєстрації сигналів від сейсмічних подій сейсмо-акустичним комплексом, що надає змогу реєструвати наземні промислові вибухи на відстані до 200 кілометрів, виявлено характеристики основних джерел збурень, що надають можливість класифікувати ці збурення.
  Повний текст PDF - 671.844 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лящук О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лящук О. І. Використання даних інфразвукових вимірювань в Україні для ідентифікації вибухів та землетрусів / О. І. Лящук // Геодинаміка. - 2015. - № 1. - С. 36-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2015_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лящук Олександр Іванович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського