Наукова періодика України Geodynamics


Бубняк І. М. 
Збалансований геологічний розріз Українських Карпат у перетині Берегомет–Буркут / І. М. Бубняк, М. В. Накапелюх, Ю. М. Віхоть // Геодинаміка. - 2014. - № 1. - С. 72-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_1_9
Наведені збалансований і відновлений геологічні розрізи демонструють сучасну структуру південно-східної частини Українських Карпат і кількісні параметри розвитку басейнів седиментації протягом нижньокрейдового та верхньокрейдово-палеогенового віків (~ 145 - 25 млн р.). Збалансований розріз побудовано на підставі польових досліджень із використанням сучасних геологічних карт і геофізичних даних. Вони базуються на великій кількості фактичного матеріалу - опублікованого та зібраного на відслоненнях уздовж розрізу. Збір даних, опрацювання та представлення здійснено за допомогою сучасних комп'ютерних програм і приладів. На відслоненнях заміряно елементи залягання та мезоструктури (складки, тріщини, дзеркала ковзання) безпосередньо мобільним приладом (смартфон), який укомплектовано геомагнітним і гравітаційним сенсорами, GPS і фотопристроями, що надає можливість його використання як геологічного компаса, фотоапарата та навігатора. Такий підхід надає змогу збільшити точність і продуктивність праці у декілька разів. Зібрані дані опрацьовано за стаціонарних умов із використанням програми MOVE<191> фірми-розробника Midland Valley. Це надає можливість створювати базу даних у атрибутивному, векторному та растровому вигляді з реальними координатами, що сприяє інтерактивній побудові збалансованих розрізів із можливістю редагування чи додавання даних у будь-який момент процесу побудови. Надання результатів є можливим у багатьох форматах, дво- та тривимірних, що забезпечує краще сприйняття інформації. Результати проведених досліджень показують механізми утворення акреційної призми та параметри формування басейнів осадконагромадження. Ширина басейну осадконагромадження, що встановлена на основі відновленого розрізу, щонайменше становить 401 км, що значно більше, ніж припускалося у попередніх дослідженнях. Скорочення басейну седиментації в результаті складчасто-насувного процесу становить 79,4 %, з величиною денудації відкладів 70,2 %. Одержані результати свідчать про особливості стилю регіональної тектоніки, а саме - тонко-шаруватий стиль, що передбачає складчасто-насувні процеси у верхній частині земної кори (осадовому чохлі) без істотного залучення в процеси формування акреційної призми порід фундаменту. Одержані результати надають можливість порівнювати різноманітні параметри моделей, які побудували інші автори, не тільки на якісній, але і на кількісній основі.
  Повний текст PDF - 749.782 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Бубняк І.
  • Накапелюх М.
  • Віхоть Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Бубняк І. М. Збалансований геологічний розріз Українських Карпат у перетині Берегомет–Буркут / І. М. Бубняк, М. В. Накапелюх, Ю. М. Віхоть // Геодинаміка. - 2014. - № 1. - С. 72-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_1_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Бубняк Ігор Миколайович (геологічні науки)
  • Накапелюх Михайло Володимирович (геологічні науки)
  • Віхоть Юрій Михайлович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського