Наукова періодика України Geodynamics


Дещиця С. А. 
Технологічний комплекс та результати електромагнітного моніторингу екологічно проблемних об’єктів Передкарпаття / С. А. Дещиця, О. І. Підвірний, О. І. Романюк, Л. Т. Савків // Геодинаміка. - 2014. - № 1. - С. 114-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_1_13
Мета роботи - розроблення комплексу апаратурно-методичних засобів та організація електромагнітного моніторингу екологічно проблемних об'єктів на базі модифікацій електророзвідки. Основні об'єкти спостережень: земляні дамби, ореоли забруднення підземних вод, шахтні поля рудників, інженерно-геологічні об'єкти. Створено й опрацьовано на проблемних територіях регіону (Яворів, Стебник, Калуш тощо) швидкодіючий технологічний комплекс, що надає змогу виконувати малоглибинні класичні електромагнітні зондування геологічного середовища та інші модифікації методу електророзвідки на максимально високих частотах, коли струмами зміщення ще можна нехтувати. Вибір, оптимізацію систем спостереження для проведення вимірювань та інтерпретацію польових матеріалів здійснено з врахуванням даних математичного та фізичного моделювання реальних ситуацій. За просторовим розподілом електропровідності впевнено виділяються всі важливі елементи відповідних геологічних розрізів, а також зміни, зумовлені негативними процесами. Одержано геоелектричні розрізи на низці проблемних об'єктів гірничо-промислового комплексу м. Калуш, за якими оцінено стан геологічного середовища, наявність і ступінь розвитку негативних процесів за останні роки. За просторовими характеристиками електромагнітних полів та їх трансформацій у питомий опір на кількісному рівні визначено геоелектричні параметри обстежених об'єктів та їх динаміку. Створено технологічні засоби оцінки та врахування в інтерпретаційних побудовах розбіжності між геоелектричними та літологічними границями у зонах поступового забруднення підземних вод відходами калійного виробництва, що базуються на поєднанні даних профільних (площинних) спостережень електромагнітними зондуваннями з даними наявних спостережних гідрологічних свердловин. Метрологічні характеристики пристроїв, зокрема, високa завадостійкість і локальність вимірювань, нададутьможливість одержувати достовірні дані за умов високого рівня електромагнітних завад (мережевих, індустріальних). Вагомою перевагою запропонованого технологічного комплексу є мінімальний, неруйнівний вплив на властивості (механічні) досліджуваного середовища, а також можливість виявляти процеси його деградації у початковій стадії, коли запобіжні заходи є найефективнішими за мінімальних матеріальних витрат.
  Повний текст PDF - 878.399 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дещиця С.
  • Підвірний О.
  • Романюк О.
  • Савків Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дещиця С. А. Технологічний комплекс та результати електромагнітного моніторингу екологічно проблемних об’єктів Передкарпаття / С. А. Дещиця, О. І. Підвірний, О. І. Романюк, Л. Т. Савків // Геодинаміка. - 2014. - № 1. - С. 114-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/geod_2014_1_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського