Наукова періодика України Формування ринкових відносин в Україні


Шедяков В. Є. 
Діапазон можливостей і обмеження ефективного стратегічного втручання в соціально-економічні процеси / В. Є. Шедяков // Формування ринкових відносин в Україні. - 2019. - № 5. - С. 98-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/frvu_2019_5_15
Предмет дослідження - механізми стратегічного втручання багаторівневого суб'єктивного фактора в соціально-економічні процеси. Мета роботи - розгляд можливостей та обмежень суб'єктивних впливів на соціально-економічні процеси. Методологія проведення роботи базується на поєднанні логічного та історичного підходів в аналізі соціально-економічних процесів як основи регулятивних впливів. Наростання значення суб'єктно-суб'єктних відносин вимагає доповнення об'єктивно-орієнтованого аналізу для розширення і уточнення інструментарію різнорівневого соціально відповідального регулятивного впливу. Зокрема, при здійсненні стратегічного втручання в соціально-економічні процеси необхідно розрізняти процеси хвилеподібні і поступально-незворотні, загальні та специфічні. Умови, завдання, потенціал можливостей і загроз роблять неминучою подальшу трансформацію методологій і інструментаріїв суспіль-ствознавства як ресурсу не тільки вивчення, але і конструктивного впливу на те, що відбувається. При цьому взаєморезонують соціальна інженерія та суспільне середовище змін. Аттрактивність як орієн тація на абстрактні цінності дозволяє поєднувати навчання "про належне" і "про суще", зіставляючи між собою ідеальні і матеріальні, віртуальні і реальні світи, забезпечуючи кумулятивність вектора зміни уявлень і реальності. Ідеали громадської справедливості, свободи і рівності переломлюються крізь уявлення кожного культурно-цивілізаційного світу, сконцентровані в його базових ціннісно-смислових комплексах, роль яких зростає під час форсованих межпарадігмальних змін. інформаційну базу дослідження становлять нормативні акти, вітчизняні та зарубіжні публікації, дослідження з питань розвитку інструментарію свідомого впливу на соціально-економічні процеси. Результати роботи: проведено аналіз підходів і можливостей у втручанні в соціально-економічні процеси на стратегічному рівні. Запропоновано шляхи підвищення його ефективності. Висновки: підготовка та здійснення ефективного управлінського впливу має враховувати динаміку конфігурацій як об'єктивних, так і суб'єктивних чинників трансформацій. Безпека і розвиток суспільства забезпечується функціонуванням контурів координації та самоврядування, якість яких зумовлює характер відповідей соціальної цілісності на внутрішні і зовнішні виклики. Для успішного ж проведення своєї чергової модернізації та ефективного використання механізмів стимулювання бажаних трансформацій, регіон повинен культивувати механізми не "зобов'язувати", "змушувати", "адмініструвати", а "заражати", "захоплювати", "зацікавлювати", "мотивувати". Причому через більшого діапазону наслідків використання сьогодні соціального партнерства, збагачення діяльності, виробничої демократії, групової організації праці, гнучкого робочого часу, корпоративної культури, проектно-матричного управління і створення на їх основі управлінських композицій в змозі дати комплексний інноваційно-синергетичний кумулятивний ефект соцієтального рівня.
  Повний текст PDF - 97.787 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шедяков В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шедяков В. Є. Діапазон можливостей і обмеження ефективного стратегічного втручання в соціально-економічні процеси / В. Є. Шедяков // Формування ринкових відносин в Україні. - 2019. - № 5. - С. 98-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/frvu_2019_5_15.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського