Наукова періодика України Фізико-математична освіта


Кобильник Т. П. 
Кліткові автомати як засіб моделювання складних систем / Т. П. Кобильник // Фізико-математична освіта. - 2018. - Вип. 4. - С. 71-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2018_4_13
Розглянуто характеристику кліткових автоматів як метод моделювання складних систем. Багато складних явищ і процесів, таких як самовідтворення, ріст, розвиток тощо складно описати за допомогою диференціальних рівнянь та їх систем. Проте це вдається легко змоделювати за допомогою кліткових автоматів. Відповідно зростає популярність моделей, побудованих на їх основі. Клітковий автомат характеризується дискретним простором і часом. Така структура є зручною для моделювання різноманітних фізичних, біологічних та інформаційних процесів. Застосування кліткових автоматів надає можливість змоделювати складну поведінку об'єктів чи явищ без використання складного та громіздкого математичного опису. Популярність кліткових автоматів пояснюється їх відносною простотою у поєднанні з великими можливостями використання для моделювання сукупності однорідних взаємозв'язаних об'єктів. Поряд із цим відзначають і слабкий загальний теоретичний фундамент кліткових автоматів, недостатнє вивчення питань збіжності обчислювальних експериментів і стійкості отриманих результатів. Для дослідження використано такі методи як системний науково-методологічний аналіз підручників і навчальних посібників, монографій, статей і матеріалів науково-методичних конференцій; спостереження навчального процесу; аналіз результатів навчання студентів у відповідності до проблеми дослідження; синтез, порівняння та узагальнення теоретичних положень, розкритих у науковій і навчальній літературі; узагальнення власного педагогічного досвіду та досвіду колег з інших закладів вищої освіти. Наведено історичну довідка з розвитку теорії кліткових автоматів. Пропонується схема реалізації кліткових автоматів. Детальніше описується гра "Життя". Подальші дослідження будуть зосереджені на аналізі можливостей використання кліткових автоматів для моделювання складних систем та методиці навчання моделювання на основі кліткових автоматів для студентів другого (магістерського) рівня вищої освіти педагогічного університету у межах дисципліни "Основи штучного інтелекту".
  Повний текст PDF - 1.092 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кобильник Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кобильник Т. П. Кліткові автомати як засіб моделювання складних систем / Т. П. Кобильник // Фізико-математична освіта. - 2018. - Вип. 4. - С. 71-75. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2018_4_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського