Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Bashar Jabbar Ali Sahlanee 
Investigation of membrane stabilizing action of extracts from Prunus domestica fruits / Bashar Jabbar Ali Sahlanee, I. V. Senyuk // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 71–74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_12
Слива домашня (лат. Prunus domestica) - садова культура, яка широко розповсюджена на території України. Її плоди застосовують у народній медицині для лікування захворювань шлунково-кишкового тракту та печінки. Згідно з попередніми дослідженнями щодо визначення якісного та кількісного складу плодів Prunus domestica, було встановлено наявність у сировині хімічних сполук, що ймовірно зумовлюють її послаблювальні та гепатопротекторні властивості. Мета попередніх досліджень - вивчення та підтвердження наявності гепатозахисної активності в екстрактів з плодів Prunus domestica. Серед чотирьох досліджених екстрактів різного складу було доведено наявність гепатопротекторної дії в двох з них: в екстракту, що містить волокна (ЕС + В), та в екстракту з полісахаридами (ЕС + П). Мета дослідження - вивчення мембраностабілізувальної дії двох екстрактів з плодів Prunus domestica за їх впливом на спонтанний гемоліз еритроцитів. Експеримент було проведено на білих нелінійних щурах, яких було розподілено на 4 групи (інтактний контроль, ЕС + В, 200 мг/кг 3 дні; ЕС + П, 200 мг/кг 3 дні, референтна - силібор, 25 мг/кг 3 дні). Мембраностабілізувальну активність екстракту з плодів Prunus domestica вивчали за методом F. C. Jager, який грунтується на визначенні позаеритроцитарного гемоглобіну, що надходить до крові внаслідок спонтанного лізису мембран еритроцитів, викликаного перекисним окисненням ліпідів. Введення тваринам обох досліджуваних екстрактів призводило до зменшення ступеня спонтанного гемолізу еритроцитів. У разі застосування екстрактів мембраностабілізувальна активність складала 56,1 % (ЕС + В) і 26,8 % (ЕС + П) у порівнянні з інтактним контролем. Найактивнішим у стабілізації мембран еритроцитів був екстракт, що містить волокна, який перевищував активність екстракту з полісахаридами, та не поступався активності препарату порівняння (силібору). Таким чином, серед двох досліджених екстрактів було виявлено найактивніший і перспективний, а саме, екстракт з плодів Prunus domestica, що містить волокна. Його мембраностабілізувальна активність може бути пов'язана з наявністю у хімічному складі поліфенольних сполук (суми оксикоричних кислот).
  Повний текст PDF - 817.61 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Bashar Jabbar Ali Sahlanee
  • Senyuk I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Bashar Jabbar Ali Sahlanee Investigation of membrane stabilizing action of extracts from Prunus domestica fruits / Bashar Jabbar Ali Sahlanee, I. V. Senyuk // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 71–74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_12.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського