Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Демченко А. В. 
Стан глутатіонового ланцюга тіол-дисульфідної системи мозку білих щурів після корекції цитиколіном модельованої хронічної ішемії / А. В. Демченко, І. Ф. Бєленічев // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 3. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_3_5
З метою вивчення нейропротективних властивостей та впливу на когнітивні функції за умов модельованої хронічної ішемії мозку (ХІМ) цитиколіну проведено дослідження з використанням біохімічних, імуноферментних, фармакологічних та статистичних методів. Дослідження проводили на 45 білих щурах обох статей масою 180 - 200 г. Тварин перед початком дослідження було розподілено на 3 групи: тварини з ХІМ, які одержували цитиколін (Цераксон) у дозі 250 мг/кг (n = 15); контрольні - тварини з ХІМ, які одержували фізіологічний розчин (2 мл/кг) протягом часу спостереження (n = 15); псевдооперовані тварини (n = 15). Цитиколін вводили внутрішньоочеревинно 1 раз на 1 добу впродовж 21 доби, починаючи з першої, відразу після виходу тварин з наркозу. Тварин виводили з експерименту на 21 добу спостереження під тіопенталовим наркозом (40 мг/кг). Досліджено показники глутатіонового ланцюга тіол-дисульфідної системи в тканині кори головного мозку: активність глутатіонтрансферази, глутатіонредуктази та глутатіонпероксидази, концентрацію відновленого глутатіону, відновлених (SH)-груп тіолів. Когнітивний дефіцит експериментальних тварин оцінено за їх здатністю до навчання та запам'ятовування аверсивного стимулу в тесті "Умовно рефлекторного пасивного уникнення" (УРПУ). Встановлено, що хронічна ішемія мозку призводить до зниження активності антиоксидантних ферментів глутатіонового ланцюга та змін тіол-дисульфідної рівноваги клітини у вигляді зменшення вмісту відновлених форм. Відмічено збільшення вмісту нейротоксичного маркера нітрозуючого стресу - нітротирозину. В експериментальній групі тварин з модельованою ХІМ (контроль) спостерігали розвиток когнітивного дефіциту за тестом УРПУ. Доведено здатність цитиколіну позитивно впливати на молекулярно-біохімічні зміни в головному мозку ішемізованих експериментальних тварин, що проявилося збільшенням активності глутатіонзалежних ферментів тіол-дисульфідної системи, встановленням тіол-дисульфідної рівноваги та зниженням вмісту маркера нейродеструкції - нітротирозину. Також відмічено збільшення різниці латентних періодів за тестом УРПУ. Результати дослідження свідчать про зниження інтенсивності процесів оксидантного та нітрозуючого стресів, а також покращання когнітивних функцій у експериментальних тварин після нейропротективної дії цитиколіну (Цераксону).
  Повний текст PDF - 1.35 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Демченко А.
  • Бєленічев І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Демченко А. В. Стан глутатіонового ланцюга тіол-дисульфідної системи мозку білих щурів після корекції цитиколіном модельованої хронічної ішемії / А. В. Демченко, І. Ф. Бєленічев // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 3. - С. 28-34. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_3_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Демченко Аліна Вікторівна (медичні науки)
  • Бєленічев Ігор Федорович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського