Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Кальчук Р. О. 
Профілактичне та лікувальне застосування тіоцетаму для корекції гострого запалення слизової оболонки порожнини рота за умов іммобілізації в експерименті / Р. О. Кальчук // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2014. - № 4-5. - С. 54-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2014_4-5_9
Мета дослідження - оцінка ефективності профілактичного та лікувального застосування тіоцетаму (комбінованого препарату, що містить пірацетам та тіотриазолін у пропорції 4:1 відповідно) для корекції гострого запалення слизової оболонки порожнини рота (СОПР) за умов іммобілізації в експерименті. Досліди проведено на 24-х безпородних білих щурах-самцях масою 155 - 220 г, яких було розподілено на 4 групи: 1 - інтактний контроль, 2 - модельна патологія (іммобілізаційний стрес, поєднаний з запаленням СОПР), 3 та 4 - тварини з модельною патологією та щоденним (1 раз на добу протягом 4-х діб) застосуванням тіоцетаму до моделювання патології (профілактичний режим) та після моделювання патології (лікувальний режим). Реєстрували місцеві та загальні прояви запалення, функціональний стан СОПР, показники нейрогормональної регуляції та стану окисно-антиоксидантного гомеостазу. Тіоцетам (Галичфарм, Україна) у дозі 250 мг/кг вводили внутрішньошлунково металевим зондом 4 рази (1 раз на добу протягом 4-х діб) до (профілактика) або після (лікування) моделювання поєднаної патології. Встановлено, що тіоцетам за обох режимів застосування виявляє антистресову активність, яка суттєво відбивається на перебігу запалення СОПР у щурів, зменшуюючи його прояви, особливо за умов профілактики. Аналіз впливу тіоцетаму на регуляторні механізми емоційного напруження в щурів за даними обох проведених серій дослідів свідчить про те, що його коригувальна дія зумовлена фармакодинамічними властивостями препаратів, які входять до його складу. Ноотропний компонент - пірацетам, завдяки своїм центральним судинно-метаболічним ефектам, впливає переважно на показники нейрогормонального статусу, а тіотріазолін за рахунок антиоксидантних властивостей нормалізує окиснювальну рівновагу. Таким чином, новий комбінований стреспротектор нейрометаболічної дії тіоцетам (250 мг/кг) покращує перебіг запалення слизової оболонки порожнини рота та стан нейрогуморальної регуляції в щурів за умов іммобілізаційного стресу. Профілактичне застосування тіоцетаму за протизапальною та антистресовою дією переважає його лікувальну ефективність, що може бути використано в медичній практиці.
  Повний текст PDF - 1.054 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кальчук Р.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кальчук Р. О. Профілактичне та лікувальне застосування тіоцетаму для корекції гострого запалення слизової оболонки порожнини рота за умов іммобілізації в експерименті / Р. О. Кальчук // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2014. - № 4-5. - С. 54-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2014_4-5_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кальчук Роман Олегович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського