Наукова періодика України Українська інтервенційна нейрорадіологія та хірургія


Щеглов Д. В. 
Фузиформні аневризми основної артерії — клінічні прояви та лікування / Д. В. Щеглов, О. Є. Свиридюк, Я. Е. Кудельський // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2018. - № 4. - С. 42-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2018_4_7
Мета роботи - вивчити поширеність і клінічні прояви фузиформних аневризм (ФА) основної артерії (ОА) та методи їх лікування. Проаналізовано 2049 історій хвороб пацієнтів з артеріальними аневризмами судин головного мозку за період із січня 2007 р. до грудня 2018 р. У 87 (4,25 %) хворих були ФА, з них у 30 (34,5 %) - ФА ОА. Аневризми первинно виявлено за даними методів нейровізуалізації (спіральної комп'ютерної та магнітно-резонансної томографії). Усім хворим проводили селективну церебральну ангіографію. Залежно від клінічних проявів хворих було розподілено на 4 групи: із геморагічними (1-ша група), ішемічними (2-га група) і компресійно-ішемічними виявами (псевдотуморозна дія або "mass effect", 3-тя група) та із безсимптомним перебігом (4-та група). Групи порівнювались за віковим і статевим складом, тяжкістю клінічного стану, даними методів нейровізуалізації та ангіографічними характеристиками аневризм. У 12 (40 %) хворих ФА ОА мали місце безсимптомний перебіг, у 10 (33 %) - ішемічні прояви, у 6 (20 %) - компресійно-ішемічні, у 2 (7 %) - геморагічні. Прооперовано 18 (60 %) хворих. Виконано 20 операцій, з них 16 односесійних ендоваскулярних з приводу ФА та 2 повторні (у пацієнтів з мішкоподібними аневризмами, після койлінгу). У 4 (22,2 %) хворих відзначено зменшення клінічних проявів захворювання протягом 5 - 7 днів після операції (по 2 спостереження у 2-й та 3-й групах), у 5 (27,8 %) - появу або наростання неврологічного дефіциту, пов'язаного з імплантацією інтракраніального стента у вигляді наростання/появи стовбурової симптоматики (в 1 хворого у 2-й групі, в 1 - у 3-й групі, у 3 - в 4-й групі). Хірургічна летальність становила 16,7 % (3 випадки у 2-й групі) і була спричинена супутньою патологією серцево-судинної системи. Клінічні результати ендоваскулярного лікування хворих із ФА ОА за шкалою наслідків Глазго на момент виписки зі стаціонару були хорошими (<$Esymbol У~5> балів) у 12 (80 %) випадках та задовільними (4 бали) - у 3 (20 %). Висновки: ФА ОА найчастіше (у 40 % хворих) перебігають безсимптомно. Найбільш частим та клінічно значущим проявом захворювання є ішемічний (у 33 % хворих) та компресійно-ішемічний (у 20 %), тоді як геморагічний спостерігали у 7 % випадків. Клінічні прояви захворювання тісно пов'язані зі статтю та віком хворих. Результати лікування залежать від періоду захворювання, будови аневризми, статі хворого та наявності супутньої патології.
  Повний текст PDF - 923.024 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Щеглов Д.
  • Свиридюк О.
  • Кудельський Я.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Щеглов Д. В. Фузиформні аневризми основної артерії — клінічні прояви та лікування / Д. В. Щеглов, О. Є. Свиридюк, Я. Е. Кудельський // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2018. - № 4. - С. 42-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2018_4_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Щеглов Дмитро Вікторович (медичні науки)
  • Свиридюк Олег Євгенович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського