Наукова періодика України Українська інтервенційна нейрорадіологія та хірургія


Тончев М. Д. 
Співвідношення аневризм артерій головного мозку із варіантами розвитку віллізієва кола / М. Д. Тончев, А. Л. Сапун, О. Л. Гавловський // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 2. - С. 51-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_2_9
Мета роботи - поліпшити діагностику аневризм головного мозку з використанням рентгенконтрастних методів дослідження, вивчити співвідношення варіантів будови Вілізієвого кола з наявністю аневризм і визначити тактику ведення хворих. Проведено 310 церебральних ангіографій. Усі хворі були госпіталізовані з приводу гострого порушення мозкового кровообігу у вигляді субарахноїдального або субарахноїдально-паренхіматозного крововиливу. Хворих розподілили на дві групи: контрольну з класичною будовою Вілізієвого кола (224 (72,3 %) пацієнта) та основну з іншими варіантами його будови (86 (27,7 %) пацієнтів). Вік хворих становив від 17 до 77 років, середній вік - 50,1 +- 12,0 років. Під час госпіталізації клінічний стан пацієнтів оцінювали за шкалою Hunt-Hess. Усім пацієнтам проводили церебральну ангіографію на рентгенівській агіографічній системі з динамічним пласким детектором "Siemens" Axiom Artis dFC. В контрольній групі у басейні передньої мозкової (ПМА) та передньої сполучної артерій аневризми виявлено у 69 осіб (40 чоловіків і 29 жінок), у басейні середньої мозкової артерії (СМА) - у 32 (16 чоловіків і 16 жінок), у басейні внутрішньої сонної артерії (ВСА) - у 35 (19 чоловіків - 16 жінок), у вертебробазилярному басейні (ВББ) - у 9 (5 чоловіків і 4 жінки). В основній групі з 86 у 60 осіб особливості будови Вілізієвого кола виявлено в басейні ПМА-ПСА (42 чоловіка та 18 жінок), в каротидному басейні у 10 осіб (6 чоловіків і 4 жінки), в басейні СМА у 9 осіб (6 чоловіків і 3 жінки), в ВББ у 7 осіб (5 чоловіків і 2 жінки). У дослідженні спостерігались наступні особливості будови: трифуркації СМА; гіпоплазія або аплазія ПМА, ЗМА; фетальний тип будови або відсутність ЗСА; біфуркація ПМА в сегменті А1; відсутність А1 сегменту ПМА з розташуванням біфуркації ВСА в сегменті C1a. Аневризми виявлено у 33 осіб в басейні ПМА-ПСА (22 чоловіки та 11 жінок), у басейні ВСА - 9 аневризм (4 чоловіка та 5 жінок), у басейні СМА - у 3 осіб (2 чоловіка та 1 жінка) та у ВББ - у 9 осіб (3 чоловіка та 6 жінок). Отримані результати дослідження підтверджують, що дана патологія є найбільш поширеною у людей працездатного віку, а саме від 35 до 60 років і згідно з отриманими статистичними даними вірогідність наявності артеріальних аневризм судин головного мозку є більшою у хворих із некласичною будовою Вілізієвого кола: p = 0,0006. Зроблено висновки, що артеріальні аневризми головного мозку уражують осіб працездатного віку, найчастіше - хворих з некласичною будовою Вілізієвого кола. Зазначено, що наявність варіантів розвитку Вілізієвого кола може бути підставою для додаткового пошуку аневризм артерій головного мозку та проведення контрольної церебральної ангіографії, що надає змогу запобігти субарахноїдальним та субарахноїдально-паренхіматозним крововиливам.
  Повний текст PDF - 697.81 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тончев М.
  • Сапун А.
  • Гавловський О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тончев М. Д. Співвідношення аневризм артерій головного мозку із варіантами розвитку віллізієва кола / М. Д. Тончев, А. Л. Сапун, О. Л. Гавловський // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 2. - С. 51-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_2_9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тончев Михайло Дмитрович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського