Наукова періодика України Електромеханічні і енергозберігаючі системи


Приймак Б. І. 
Використання нейронної мережі для апроксимації типових нелінійних ланок систем автоматичного керування / Б. І. Приймак, О. М. Халімовський // Електромеханічні і енергозберігаючі системи. - 2015. - Вип. 3. - С. 68-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/emezs_2015_3_10
Одержання високої якості систем автоматичного керування складними електромеханічними об'єктами вимагає самоналаштування та оптимізації режимів роботи в реальному часі. Для цього потрібне швидке моделювання керованого об'єкта з урахуванням його нелінійностей. До нових високопродуктивних засобів моделювання динамічних систем на сьогодні належать штучні нейронні мережі, які обробляють інформацію в паралельній формі. Це пояснює актуальність тематики щодо застосування нейронних мереж для задач моделювання, проте не всі важливі аспекти цієї тематики достатньо вивчені. Мета роботи - дослідження питання апроксимації типових нелінійних ланок систем автоматичного керування за допомогою нейронних мереж прямого передавання сигналу. Розглянуто характеристики наступних однозначних нелінійностей: зона нечутливості, зона насичення, двопозиційне реле, трипозиційне реле, а також таких неоднозначних (гістерезисних) нелінійностей, як люфт і реле з гістерезисом. Для вирішення завдання апроксимації за основу було взято нейронну мережу прямого передавання сигналу з одним захованим шаром нейронів та одним вихідним нейроном. Функціями активації цих нейронів були гіперболічний тангенс і лінійна залежність відповідно. Для апроксимації гістерезисних нелінійностей статична нейронна мережа була трансформована в динамічну шляхом уведення двох елементів затримки сигналу в часі. Результати виконаних досліджень дозволили дати обгрунтовані відповіді на два важливих питання. Перше з них полягає у виборі способу формування навчальної множини даних, при якому процес навчання нейронної мережі є ефективним. Друге питання стосується встановлення необхідної кількості нейронів у захованому шарі нейронної мережі, за якою мережа досить точно апроксимує характеристику заданої нелінійної ланки. У підсумку проведені дослідження засвідчили, що однозначні й неоднозначні характеристики типових нелінійних ланок автоматичних систем можуть бути успішно апроксимовані нейронною мережею прямого передавання сигналу з досить невеликою кількістю нейронів.
  Повний текст PDF - 384.518 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Приймак Б.
  • Халімовський О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Приймак Б. І. Використання нейронної мережі для апроксимації типових нелінійних ланок систем автоматичного керування / Б. І. Приймак, О. М. Халімовський // Електромеханічні і енергозберігаючі системи. - 2015. - Вип. 3. - С. 68-74. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/emezs_2015_3_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Приймак Богдан Іванович (1958–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського