Наукова періодика України East European journal of physics


Скиба Р. 
Двосмугова структура фотолюмінесценції поліського бурштину / Р. Скиба, І. Мисюра, О. Калантар’ян, В. Журенко, С. Кононенко // East european journal of physics. - 2018. - No. 4. - С. 93-97. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/eejph_2018_4_13
Наведено результати експериментального дослідження люмінесценції поліського бурштину, яку було збуджено вузькою смугою УФ випромінюванням (7 нм) в діапазоні довжин хвиль 310 - 410 нм з кроком в 10 нм. Мета досліджень - визначення зв'язків між збудженням двох центрів світіння, встановлених авторами раніше під час математичної обробки спектрів, одержаних в ході циклу експериментів з фото- і рентгенолюмінесценції бурштину з поліського родовища. Показано, що для різних зразків спектри світіння, викликаного УФ опроміненням, мають широку смугу світіння з деякими відмінностями як за формою, так і за положенням максимуму. Було встановлено, що зі збільшенням довжини хвилі збуджувального випромінення відбувається монотонне зміщення положення максимуму спектру (з 2,62 до 2,5 еВ) і зменшення його ширини на піввисоті (з 0,92 до 0,62 еВ). Для аналізу спектрів використовували процедуру математичної обробки, яку вже успішно застосовували раніше, і яка полягає у фітуванні експериментальних кривих функціями Гаусса. Було продемонстровано, що форму даних спектрів з високою достовірністю можна представити у вигляді суми двох піків з центрами 2,5 та 2,95 еВ, які описують функції Гауса. Відмінності у формі спектрів можна пояснити змінами амплітуд двох знайдених піків з центрами у 2,5 та 2,95 еВ. Експерименти з фотолюмінесценції, що була збуджена вузькою смугою УФ випромінювання, показали, що ефективність генерації світла на довжинах хвиль, які відповідають цим центрам, суттєво відрізняються у разі зміни довжини хвилі первісного УФ випромінювання. Найбільш інтенсивному збудженню смуги 2,5 еВ (496 нм) відповідає довжина хвилі УФ випромінювання 384 нм (3,23 еВ), а для смуги 2,95 еВ (420 нм) - 287,5 нм (4,32 еВ). Це надало змогу зробити висновок про незалежний характер збудження цих центрів. Зміни в спектрах можна пояснити різною ефективністю збудження обох центрів.
  Повний текст PDF - 633.083 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Скиба Р.
  • Мисюра І.
  • Калантар’ян О.
  • Журенко В.
  • Кононенко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Скиба Р. Двосмугова структура фотолюмінесценції поліського бурштину / Р. Скиба, І. Мисюра, О. Калантар’ян, В. Журенко, С. Кононенко // East european journal of physics. - 2018. - No. 4. - С. 93-97. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/eejph_2018_4_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мисюра Ілля Миколайович (фізико-математичні науки)
  • Журенко Віталій Павлович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського