Наукова періодика України Економічний вісник університету


Орлик М. В. 
Розвиток банківського кредитування в Наддніпрянській Україні у другій половині XIX – на початку XX ст. / М. В. Орлик // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 42. - С. 217-223. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_42_28
Предмет дослідження - процес формування банківської системи Російської імперії в пореформений період та його тогочасна теоретична база. Мета роботи - дослідження проблеми банківського кредитування в Наддніпрянській Україні у другій половині XIX - на початку XX ст. та здійсненні аналізу наукової думки тогочасних економістів щодо банківського кредитування. Методологічна основа - вирішення поставлених завдань застосовано загальнонаукові методи (аналізу, синтезу, систематизації, узагальнення) та спеціальні методи наукового дослідження (діахронний (періодизації), порівняльний, ретроспективний, історико-типологічний та економічного аналізу). Досліджено та проаналізовано погляди економістів XIX ст. на актуальні проблеми кредитування, звернено увагу на їхні рекомендації щодо поліпшення кредитної системи. Досліджено основні економічні, історичні та суспільні умови розвитку іпотечного кредитування та його роль у кредитній системі Російської імперії. Визначено та проаналізовано основні проблемні аспекти тогочасної іпотеки. Теоретичні висновки та результати дослідження можуть бути використані при викладанні курсів історії економіки та економічної думки, а також інших економічних дисциплін в університетах при підготовці фахівців з економічної теорії та банківської справи. Висновки: проведене дослідження пореформеної банківської системи Російської імперії дозволяє зробити висновки про те, що реформа була вимушеним кроком уряду у процесі реанімації банківської системи. Міністерство фінансів, враховуючи попередній невдалий досвід створення банків, стимулювало до об'єднання потенційних споживачів кредитних продуктів земських банків на умовах кругової поруки. Проте незважаючи на прогресивність таких нових підходів до кредитування, залишалися активними й пережитки дореформених підходів, що знайшло своє відображення у пільговому кредитуванні дворянства. Значне місце серед учених та практиків, які займалися реформуванням банківської системи Російської імперії, належить представнику Київської економічної школи Миколі Бунге. Окрім цього саме недержавні банки Наддніпрянської України, зокрема Херсонський Земський Банк та Харківський Земельний Банк, стали прикладом для формування аналогічних банківських установ по всій імперії. Проведене дослідження також дає змогу зробити висновок про те, що значних успіхів реформа зазнала завдяки технократичному підходу в урядових призначеннях та залучення науковців до управління державою, що особливо актуально і для сучасної України.
  Повний текст PDF - 560.662 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Орлик М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Орлик М. В. Розвиток банківського кредитування в Наддніпрянській Україні у другій половині XIX – на початку XX ст. / М. В. Орлик // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 42. - С. 217-223. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_42_28.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського