Наукова періодика України Економічний вісник університету


Семененко О. Г. 
Потенціал сфери інтелектуальної власності України: стан та напрями розвитку / О. Г. Семененко // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 40. - С. 54-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_40_9
Рівень економіки будь-якої країни залежить від її науково-технічного, інноваційного потенціалу. Він визначає місце країни у світовій економіці, конкурентоспроможність галузей і підприємств. Одним із важливих чинників інноваційного зростання економіки країни є розвиток сфери інтелектуальної власності (ІВ). Предмет дослідження - аналіз основних показників національної системи ІВ України та вивчення основних тенденції її розвитку. Мета дослідження - є вивчення економічних, ринкових, правових аспектів функціонування сфери ІВ, що формують її потенціал, розроблення та наукове обгрунтування напрямів розвитку національної системи ІВ України. У дослідженні було астосовано системний підхід та методології економічного, статистичного, економіко-математичного аналізу для вивчення тенденцій основних факторів, що впливають на потенціал та розвиток системи ІВ України. Розглянуто динаміку основних показників функціонування сфери ІВ, рейтинги країни в міжнародній системі захисту прав ІВ. Визначено, що ефективність такої системи залежить від багатьох чинників, основним з яких є:відповідність нормативно-правової бази; розвиток інфраструктури національної й міжнародної систем правової охорони ІВ; ефективність підготовки та підвищення кваліфікації фахівців; рівень фінансового забезпечення її діяльності. Дослідження основних тенденцій світового та національного ринку інновацій та національної системи ІВ надасть змогу більш точно коригувати напрями та стратегію розвитку сфери та визначити найбільш проблемні питання для зближення вітчизняного законодавства до положень угоди про асоціацію з Європейським союзом. Висновки: ефективна структура захисту прав ІВ становить міцний фундамент інноваційної моделі розвитку України, її модернізації і глобальної конкурентоспроможності. Проведене дослідження виявило з одного боку, значний потенціал зростання у сфері ІВ, з іншого, недостатній рівень досягнень, у порівнянні з провідними країнами світу. Ключові стримуючі фактори для розвитку інновацій в Україні - політичне і бізнес середовище, а також слабка інфраструктура ринку інновацій та творчої праці. Запропоновано наступні напрямки стратегії розвитку сфери ІВ України: наукове і технологічне розвиток суспільства; імплементація європейських стандартів у сфері ІВ з національним законодавством; усунення та систематизація наявних протиріч. Результати проведеного дослідження свідчать, що проблема використання потенціалу інтелектуального капіталу у формуванні інноваційної моделі розвитку має значний науковий інтерес і вимагає подальшого дослідження.
  Повний текст PDF - 660.172 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Семененко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Семененко О. Г. Потенціал сфери інтелектуальної власності України: стан та напрями розвитку / О. Г. Семененко // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 40. - С. 54-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_40_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського