Наукова періодика України Економічний вісник університету


Варналій З. С. 
Інституціональні загрози фінансовій безпеці України та шляхи їх запобігання / З. С. Варналій // Економічний вісник університету. - 2017. - Вип. 34(1). - С. 140-150. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2017_34%281%29__18
Досліджено теоретичні та практичні аспекти фінансової безпеки (ФБ), розкрито її суть. Зокрема, ФБ держави визначено як захищеність інтересів держави у фінансовій сфері, або такий рівень бюджетної, податкової та грошово-кредитної систем, що гарантує спроможність держави ефективно формувати, зберігати від надмірного знецінення та раціонально використовувати фінансові ресурси країни для забезпечення її соціально-економічного розвитку і обслуговування фінансових зобов'язань. Розкрито зміст загроз ФБ України як сукупності реальних чи потенційно можливих явищ і чинників, що створюють небезпеку для реалізації національних інтересів у фінансовій сфері. Визначено основні інституціональні деформації як загрози забезпечення ФБ України. Розкрито зміст та особливості інституціональних загроз ФБ України. Встановлено, що основними загрозливими формами інституціональних деформацій у фінансовій сфері України на сучасному етапі є: тіньова економіка, корупція, тіньова парадержава, рейдерство та непродуктивний відплив капіталу. Саме ці форми інституціональних загроз є найбільшими за обсягами, соціально-економічними наслідками та реальними загрозами ФБ України. Доведено, що небезпечною, специфічною та багаторівневою формою інституціональної деформації економіки України є тіньова парадержава, яка вкрай негативно впливає на забезпечення ФБ України. Обгрунтовано, що тіньова парадержава - це утворення макроекономічного рівня державного типу, в якому, внаслідок високого рівня корупції та тінізації, державні послуги та суспільні блага розподіляються за ринковими принципами, у такому утворенні остаточно формуються та ефективно діють корупційні ринки державних послуг та суспільних благ. Тіньова парадержава включає ринки: адміністративно-господарських рішень, державних посад, кадрової політики, державних привілеїв, державної освіти та науки, державного захисту прав та свобод громадян, виборчу систему тощо. Запропоновано шляхи запобігання інституціональним загрозам. Зокрема, запропоновано низку дієвих заходів щодо детінізації економіки, антикорупційних, антирейдерських та інших заходів по запобіганню інституціональним загрозам, що в свою чергу значно сприятиме захисту національних економічних інтересів, забезпеченню ФБ України, зміцненню її конкурентоспроможності та авторитету серед світової спільноти.
  Повний текст PDF - 409.897 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Варналій З.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Варналій З. С. Інституціональні загрози фінансовій безпеці України та шляхи їх запобігання / З. С. Варналій // Економічний вісник університету. - 2017. - Вип. 34(1). - С. 140-150. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2017_34(1)__18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Варналій Захарій Степанович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського