Наукова періодика України Демографія та соціальна економіка


Шевчук П. Є. 
Побудова таблиць смертності на субрегіональному рівні / П. Є. Шевчук // Демографія та соціальна економіка. - 2018. - № 3. - С. 56-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2018_3_6
У зв'язку з розширенням повноважень місцевого самоврядування зростає потреба в адекватній оцінці соціально-економічної ситуації на низовому рівні, в тому числі її демографічної складової. Проблема, з якою стикаються дослідники під час розрахунку показників дожиття для малих популяцій полягає в ненадійності таких оцінок, що випливає зі стохастичної природи демографічних процесів. Тому для обчислення, зокрема, таблиць смертності малолюдних сукупностей, зростає потреба в явному окресленні границь довірчих інтервалів, у яких можуть знаходитися показники дожиття. Існує два підходи до розв'язання цієї проблеми: знаходження стандартної похибки за відповідними формулами та знаходження границь довірчих інтервалів на основі моделювання чисел померлих за методом Монте-Карло. Більш поширеним у практиці статистичних відомств є метод, розроблений Ч. Л. Чангом. Але він не враховує внеску відкритого вікового інтервалу. Ця проблема знайшла свій розв'язок у роботах П. Сілкокса та ін., а також Е. Ло та ін. У цьому дослідженні були використані дані про вікову структуру та природний рух кількох адміністративних районів України за період 2002 - 2015 рр. З урахуванням розподілу за статтю та типом поселення було досліджено 364 таблиці смертності для сукупностей від 2810 до 46 113 осіб. Стандартна похибка не перевищила 4,5 року для очікуваної тривалості життя при народженні. Мінімальна величина стандартної похибки склала 0,7 року для населення 37 - 42 тис. осіб. Для населення більше 40 тис. стандартна похибка не перевищила 0,85 року. Для таблиць смертності по відповідних областях стандартна похибка очікуваної тривалості життя при народженні не перевищила 0,36 року для населення близько 200 тис. осіб. Відкритий віковий інтервал дає додатковий внесок у дисперсію очікуваної тривалості життя при народженні 10 - 20 % є у понад половини досліджених таблиць. Показано, що порівняння величини очікуваної тривалості життя населення районів навіть однієї області не завжди надає певне уявлення, в якому з них смертність насправді нижче. Цей факт треба враховувати у порівняльній оцінці демографічного розвитку територій субрегіонального рівня.
  Повний текст PDF - 678.955 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шевчук П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шевчук П. Є. Побудова таблиць смертності на субрегіональному рівні / П. Є. Шевчук // Демографія та соціальна економіка. - 2018. - № 3. - С. 56-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2018_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шевчук Павло Євгенович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського