Наукова періодика України Буковинський медичний вісник


Москалюк В. Д. 
Клінічні, лабораторні та рентгенологічні особливості віл-інфекції в асоціації з туберкульозом і лікування таких хворих / В. Д. Москалюк, Т. Р. Колотило, В. Д. Сорохан, М. О. Соколенко, І. В. Рудан, І. В. Баланюк // Буковинський медичний вісник. - 2019. - Т. 23, № 1. - С. 125-134. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2019_23_1_21
Мета роботи - проаналізувати і пояснити клінічні, лабораторні та рентгенологічні особливості ВІЛ-інфекції в асоціації з туберкульозом (ВІЛ/ТБ) і на цій основі аргументувати принципи лікування таких хворих. Розвиток активного туберкульозу (ТБ) у ВІЛ-інфікованих супроводжується підвищенням, а під час його лікування, навпаки, і зниженням концентрації вірусної РНК у крові. Вихід вірусу у кров зумовлений активацією лімфоцитів, що її спричинюють мікобактерії туберкульозу (МБТ). Тому клінічні прояви ВІЛ-інфекції і ТБ на ранніх стадіях подібні. У ВІЛ-інфікованих захворювання на ТБ збільшує ступінь імунодефіциту, що призводить до приєднання інших опортуністичних хвороб, а саме: кандидозу стравоходу, криптококового менінгіту, пневмоцистної пневмонії, саркоми Капоші та ін. З розвитком імунодефіциту змінюється й клінічна картина туберкульозу. Це пов'язано з тим, що за умов зниження імунної відповіді не формується типова туберкульозна гранульома, МБТ легше поширюються на інші органи і системи. Тому у ВІЛ-позитивних пацієнтів з'являються первинні, позалегеневі та генералізовані форми туберкульозу. За даними рентгенографії органів грудної порожнини, туберкульозні зміни у ВІЛ-інфікованих (як і за первинного зараження) відрізняються частішим розвитком прикореневої аденопатії, міліарних висипань, наявністю переважно інтерстиційних змін і утворенням плеврального випоту. У той же час у них достовірно рідше уражаються верхні відділи легень, не так часто формуються порожнини розпаду й ателектази. За останні роки різко змінилися підходи до призначення антиретровірусної терапії (АРТ) пацієнтам з ВІЛ/ТБ. Доведено, що призначення АРТ у перші 2 - 8 тиж лікування туберкульозу значно підвищує шанси пацієнта на одужання. Нині в Україні АРТ призначають усім хворим на ТБ незалежно від кількості CD4<^>+ T-лімфоцитів. Висновки: клінічні прояви ВІЛ-інфекції і туберкульозу на ранніх стадіях подібні. Проте з розвитком імунодефіциту змінюється й клінічна картина туберкульозу. У ВІЛ-інфікованих захворювання на туберкульоз збільшує ступінь імунодефіциту, що призводить до приєднання інших опортуністичних хвороб. За рентгенографії органів грудної порожнини, зміни у ВІЛ-інфікованих відрізняються частішим розвитком прикореневої аденопатії, міліарних висипань, наявністю переважно інтерстиційних змін і утворенням плеврального випоту. Також за останні роки змінилися підходи до призначення антиретровірусної терапії (АРТ) пацієнтам з ВІЛ/ТБ. Таким чином, взаємини між ВІЛ-інфекцією і туберкульозом на клітинному рівні представляються дуже складними і недостатньо вивченими. Вимагає додаткових досліджень клініко-лабораторні, передусім імунологічні, аспекти розвитку туберкульозу як вторинного захворювання у ВІЛ-інфікованих пацієнтів.
  Повний текст PDF - 896.889 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Москалюк В.
  • Колотило Т.
  • Сорохан В.
  • Соколенко М.
  • Рудан І.
  • Баланюк І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Москалюк В. Д. Клінічні, лабораторні та рентгенологічні особливості віл-інфекції в асоціації з туберкульозом і лікування таких хворих / В. Д. Москалюк, Т. Р. Колотило, В. Д. Сорохан, М. О. Соколенко, І. В. Рудан, І. В. Баланюк // Буковинський медичний вісник. - 2019. - Т. 23, № 1. - С. 125-134. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2019_23_1_21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Москалюк Василь Деонізійович (медичні науки)
  • Сорохан Василь Денисович (медичні науки)
  • Сорохан Василь Денисовач (медичні науки)
  • Соколенко Максим Олександрович (медичні науки)
  • Баланюк Ірина Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського