Наукова періодика України Буковинський медичний вісник


Рябоконь О. В. 
Особливості етіологічної структури та клінічна характеристика основних гельмінтозів у запорізькій області / О. В. Рябоконь, О. О. Фурик, Ю. Ю. Рябоконь, О. В. Зарудна, Т. Є. Оніщенко // Буковинський медичний вісник. - 2019. - Т. 23, № 1. - С. 66-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2019_23_1_12
Мета роботи - проаналізувати етіологічну структуру гельмінтозів у Запорізькій області за останні 10 років та клінічні особливості дирофіляріозу й ехінококозу. Проаналізовано статистику виявлення гельмінтозів у Запорізькій області за період 2008 - 2017 рр. за даними паразитологічного відділу Запорізького обласного лабораторного центру Державної санітарно-епідеміологічної служби. Проведено аналіз клініко-лабораторних даних 136 хворих на дирофіляріоз і 36 хворих на ехінококоз, які було виявлено в Запорізькій області протягом зазначеного періоду спостереження. Статистичну обробку даних здійснювали з використанням сформованої бази даних пацієнтів у програмі "STATISTICA for Windows 6.0" (StatSoft Inc., №AXXR712D833214FAN5). В етіологічній структурі гельмінтозів у Запорізькій області протягом останніх 10 років значно переважає ентеробіоз (97,8 %), що відображає загальні закономірності ураження населення гельмінтами в Україні. У структурі інших гельмінтозів, за винятком ентеробіозу, переважають геогельмінти і аскаридоз (42,3 %) та трихоцефальоз (21,3 %). Дирофіляріоз, викликаний Dirofilaria repens, щорічно реєструється в Запорізькій області, його частка в структурі інших гельмінтозів, за винятком ентеробіозу, становить 14,7 %. Аналіз 136 випадків дирофіляріозу показав, що найчастіше хворіють на цю недугу дорослі (95,6 %) із частішою локалізацією Dirofilaria repens у підшкірній клітковині повік та ділянці очей (45,6 %), а також у підшкірній клітковині обличчя (26,5 %). Ехінококоз, викликаний Echinococcus granulosus щорічно реєструється в Запорізькій області та його частка в структурі інших гельмінтозів, за винятком ентеробіозу, становить 4,0 %. Переважно ехінококоз діагностовано у дорослих (91,7 %), частіше хворіли жінки (75,0 %), при цьому 61,1 % пацієнтів мали епідеміологічний ризик інфікування на цей гельмінтоз. Локалізація ехінококових кіст переважала в печінці (80,6 %), у 11,1 % діагностовано ехінококоз легенів, у 8,3 % було виявлено множинні ехінококові кісти печінки і легень. Результати інструментальних методів дослідження були основними у виявленні ехінококових кіст, оскільки антитіла до Echinococcus granulosus були позитивні лише у 61,1 % хворих. Висновки: у Запорізькій області протягом останніх 10 років в етіологічній структурі гельмінтозів значно переважає контактний гельмінтоз ентеробіоз (97,8 %). У структурі інших гельмінтозів, за винятком ентеробіозу, переважають аскаридоз (42,3 %) та трихоцефальоз (21,3 %). Частка дирофіляріозу, викликаного Dirofilaria repens становить 14,7 %, для якого характерно частіше ураження дорослих (95,6 %) із локалізацією гельмінта у підшкірній клітковині повік та ділянки очей (45,6 %) та підшкірної клітковини обличчя (26,5 %). Частка ехінококозу становить 4 %, найчастіше хворіють дорослі (91,7 %) із локалізацією ехінококових кіст переважно в печінці (80,6 %).
  Повний текст PDF - 912.135 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Рябоконь О.
  • Фурик О.
  • Рябоконь Ю.
  • Зарудна О.
  • Оніщенко Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Рябоконь О. В. Особливості етіологічної структури та клінічна характеристика основних гельмінтозів у запорізькій області / О. В. Рябоконь, О. О. Фурик, Ю. Ю. Рябоконь, О. В. Зарудна, Т. Є. Оніщенко // Буковинський медичний вісник. - 2019. - Т. 23, № 1. - С. 66-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2019_23_1_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Рябоконь Олена Вячеславівна (медичні науки)
  • Фурик Олена Олександрівна (медичні науки)
  • Рябоконь Юрій Юрійович (медичні науки)
  • Оніщенко Тетяна Євгенівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського