Наукова періодика України Буковинський медичний вісник


Шеремет М. Ю. 
Особливості циркадного ритму артеріального тиску пацієнтів з резистентною артеріальною гіпертензією та псевдорезистентною артеріальною гіпертензією / М. Ю. Шеремет // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 3. - С. 117-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_3_22
Мета роботи - визначити особливості циркадного ритму артеріального тиску (АТ) у пацієнтів з істинною резистентною артеріальною гіпертензією (РАГ) та псевдорезистентною артеріальною гіпертензією (ПРАГ). Обстежено 52 пацієнти з підозрою на (РАГ) згідно з критеріями Європейського товариства гіпертензії (ESH, 2013). 44 пацієнтам з підозрою на РАГ було призначено антигіпертензивну терапію (інгібітор АПФ/сартани, антагоніст кальцію та діуретик) у максимальних терапевтичних дозах. Через 2 міс лікування у 20 пацієнтів на тлі комбінованої терапії досягти нормалізації АТ не вдалось, що підтвердило наявність РАГ. Ці пацієнти склали I групу. Натомість у 24 обстежених АТ нормалізувався, що свідчило про псевдорезистентний перебіг АГ. Ці пацієнти склали групу контролю (II група). Всім пацієнтам виконували вимірювання офісного та амбулаторного АТ для оцінки характеристик циркадного ритму АТ. За даними добового моніторування АТ (ДМАТ) у пацієнтів з РАГ реєструвався значно більший рівень систолічного АТ (САТ) протягом доби, дня та ночі, а також показник середнього діастолічного АТ (ДАТ) вночі. Добові індекси за САТ і ДАТ були значно нижчими в групі пацієнтів із РАГ. Недостатнє зниження нічного АТ (тип іnon-dipperі) спостерігали у 8 (35 %) хворих; "nighpiker" - у 5 пацієнтів (25 %). Решта пацієнтів мали нормальний профіль циркадного ритму АТ. У II групі 11 (45,8 %) пацієнтів мали нормальний добовий профіль АТ, у 8 (33,4 %) пацієнтів виявлено його порушення за типом "non-dipper", лише у двох пацієнтів спостерігали тип "nighpiker" (8,3 %), та в трьох пацієнтів (12,5 %) - зафіксували надмірне зниження АТ у нічний період - тип "over-dipper". Порушення варіабельності АТ значно частіше виявляли в I групі (72,7 %), ніж у II групі - 43,0 % (p = 0,04). Ранкові прирости САТ і ДАТ теж були достовірно вищими у хворих I групи (p = 0,026 і p = 0,001 відповідно). Висновки: пацієнти з РАГ характеризуються більш високими показниками систолічного АТ за даними добового моніторування АТ в денний та нічний період; мають частіше порушення циркадного ритму за типом "non-dipper", "night-piker" та значно вищими показниками ранкового приросту АТ у порівнянні з псевдорезистентним перебігом АГ.
  Повний текст PDF - 354.134 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шеремет М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шеремет М. Ю. Особливості циркадного ритму артеріального тиску пацієнтів з резистентною артеріальною гіпертензією та псевдорезистентною артеріальною гіпертензією / М. Ю. Шеремет // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 3. - С. 117-123. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_3_22.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шеремет Марина Юріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського