Наукова періодика України Буковинський медичний вісник


Гуньков С. В. 
Вивчення стану молочних залоз при полікістозі яєчників в умовах підвищеного рівня експонування марганцем і нікелем / С. В. Гуньков, С. В. Бабич // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 1. - С. 29-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_1_7
Авторами в попередніх дослідженнях виявлено високий рівень експонування марганцем і нікелем у жінок із полікістозом яєчників (ПКЯ). Мета дослідження - вивчення стану молочних залоз (МЗ) у жінок із ПКЯ та визначення показників естрадіолу, пролактину (ПРЛ) і глобуліну, що зв'язує статеві гормони (ГЗСГ). Оцінка можливих наслідків підвищеного рівня експонування марганцем і нікелем на формування патології МЗ у разі ПКЯ. Дослідження проводились у двох групах жінок. Перша група - контрольна, складалась із здорових жінок репродуктивного віку. Друга група - з жінок із ПКЯ. З дослідження було виключено жінок з патологією щитоподібної залози, цукровим діабетом, пролактиномами та іншими ендокринними захворюваннями. Обстеження МЗ проводили з використанням ультразвукових сканерів. Фіксувалась кількість випадків різних форм мастопатії. Визначення естрадіолу, ПРЛ та ГЗСГ у сироватці крові проводилось із використанням імуноферментних методик. Всі дослідження виконувались зі згоди пацієнта та дотриманням етичних норм. Статистичну обробку проводили з визначенням середньоарифметичних показників, медіан. Оцінку достовірності одержаних результатів здійснювали за допомогою показників: Хі-квадрат, критерію Шапіро - Уілка, F-критерію Фішера, U-критерію Манна - Уїтні. Ультразвукове обстеження МЗ проведено в 108 жінок контрольної групи і 97 жінок із ПКЯ. У контрольній групі патологію МЗ виявлено у 29 жінок (26,85 %). У другій групі патологію МЗ виявлено в 67 випадках (69,7 %; p << 0,0001). У жінок із ПКЯ показник медіани ПРЛ був вище на 44,83 % (p = 0,0179) у порівнянні з контролем. Показники естрадіолу не відрізнялись в обох групах (p = 0,9616). У групі жінок з ПКЯ показники ГЗСГ були дещо нижчими у порівнянні з контролем, але відмінності не знайшли статистичного підтвердження (p = 0,2756). Висновки: у жінок із ПКЯ більше ніж удвічі частіше трапляються доброякісні захворювання молочної залози. Не виявлено відмінностей у показниках естрадіолу і глобуліну, що зв'язує статеві гормони. Експонування марганцем може спричиняти підвищення показників пролактину. Нагромадження нікелю в організмі імітує естрогеноподібні ефекти в молочних залозах. Це може підсилювати проліферативні процеси молочних залоз за відсутності овуляції у жінок з ПКЯ.
  Повний текст PDF - 314.75 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гуньков С.
  • Бабич С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гуньков С. В. Вивчення стану молочних залоз при полікістозі яєчників в умовах підвищеного рівня експонування марганцем і нікелем / С. В. Гуньков, С. В. Бабич // Буковинський медичний вісник. - 2018. - Т. 22, № 1. - С. 29-35. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bumv_2018_22_1_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського