Наукова періодика України Біологія тварин


Мазур А. О. 
Порівняльне дослідження чутливості еритроцитів бика і барана до постгіпертонічного шоку / А. О. Мазур, О. Є. Ніпот, Н. В. Орлова, Н. М. Шпакова // Біологія тварин. - 2017. - Т. 19, № 2. - С. 64-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2017_19_2_11
Вивчено чутливість еритроцитів ссавців до постгіпертонічного шоку, який є одним з основних чинників ушкодження клітин при їх кріоконсервуванні. Мета роботи - порівняльне вивчення особливостей прояву постгіпертонічного лізису еритроцитів бика і барана при варіюванні концентрації NaCl в середовищі дегідратації і температури інкубації клітин. Постгіпертонічний шок здійснювали перенесенням еритроцитів з гіпертонічних середовищ (1,0 - 2,5 моль/л NaCl) в ізотонічний розчин (0,15 моль/л NaCl) за різних значень температури (від 0 до 37 <$E symbol Р>C). Рівень гемолізу визначали спектрофотометричним методом при довжині хвилі 543 нм. Показано, що зі збільшенням концентрації солі в середовищі дегідратації підвищується рівень постгіпертонічного гемолізу еритроцитів бика і барана як за температури <$E 37~symbol Р>С, так і за 0 <$E symbol Р>C. Слід зазначити, що за 37 <$E symbol Р>C чутливішими до дії постгіпертонічного шоку були еритроцити барана, а за 0 <$E symbol Р>C - клітини бика. Аналіз температурних залежностей постгіпертонічного гемолізу еритроцитів бика і барана показав суттєву різницю для клітин цих ссавців. Так, температурна залежність еритроцитів барана має мінімум за 20 <$E symbol Р>C, а еритроцити бика демонструють однаковий рівень пошкодження в діапазоні температур 0 - 10 <$E symbol Р>C і зростання гемолізу за подальшого підвищення температури. Слід зазначити, що при температурах вище 15 <$E symbol Р>C постгіпертонічний гемоліз еритроцитів барана практично у 2 рази перевищує рівень пошкодження клітин бика. Виявлено особливості чутливості еритроцитів бика і барана до дії постгіпертонічного шоку можна пояснити відмінностями механіко-еластичних властивостей їх мембран, які можуть бути обумовлені особливостями формування мембранних кластерів і їх взаємодій в рамках комплексу цитоскелет-мембрана.
  Повний текст PDF - 331.815 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мазур А.
  • Ніпот О.
  • Орлова Н.
  • Шпакова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мазур А. О. Порівняльне дослідження чутливості еритроцитів бика і барана до постгіпертонічного шоку / А. О. Мазур, О. Є. Ніпот, Н. В. Орлова, Н. М. Шпакова // Біологія тварин. - 2017. - Т. 19, № 2. - С. 64-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2017_19_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ніпот Олена Євгенівна (1971–) (біологічні науки)
  • Орлова Наталія Вікторівна (біологічні науки)
  • Шпакова Наталія Михайлівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського