Наукова періодика України Біологія тварин


Vudmaska I. V. 
Chemical composition and nutritional values of feed resources for deer / I. V. Vudmaska, A. P. Petruk, B. I. Kolisnyk // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 22-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_5
Для збереження зникаючих видів і збільшення популяції диких тварин необхідне належне забезпечення їх потреб у поживних речовинах. Загалом кормові потреби диких травоїдних забезпечуються наявними кормовими ресурсами, проте співвідношення окремих компонентів дієти часто потребує додаткового балансування. Крім того, не в повній мірі встановлені вимоги в поживних речовинах для диких тварин. Мета дослідження - встановлення хімічного складу та поживності природних кормів і компонентів підгодівлі для оленів на території Державного підприємства "Ківерцівське лісове господарство" (Волинська область). Зразки трави, листя та пагонів дерев відбирали на трьох рослинних угрупуваннях: дубово-грабовий мішаний ліс, березовий гай та луки. Досліджувані трав'яні рослини: осока пухнастоплода (Carex lasiocarpa), осока гостровидна (Carex acutiformis), осока видовжена (Carex elongata), костриця червона (Festuca rubra), мітлиця повзуча (Agrostis stolonifera), мітлиця собача (Agrostis canina), щучник дернистий (Deschampsia caespitosa). Листя та пагони брали з берези пониклої (Betula pendula), граба звичайного (Carpinus betulus), дуба черешчатого (Quecus robur), осики (Populus tremula) та крушини ламкої (Frangula alnus). Зразки трав брали з п'яти ділянок площею 0,5 м<^>2 кожного угрупування. Листя та пагони брали з п'яти дерев кожного виду. Зразки сіна відбирали з п'яти копиць. Крім того, досліджували корми, що використовувались для підгодівлі тварин: зерно пшениці та кукурудзи та соєвий шрот. Загалом досліджувані природні корми забезпечують основні потреби оленів у поживних та біологічно активних речовинах, проте вміст деяких компонентів потребує коригування з урахуванням вікових особливостей та фізіологічного статусу тварин. Зокрема, виявлено дефіцит Фосфору, Купруму та Цинку, що необхідно враховувати при здійсненні підгодівлі. Вміст мангану у цілому достатній, проте олені потребують більшу, ніж інші тварини, кількість цього мікроелементу, тому для них доцільне додаткове введення мангану до складу мінеральних добавок. Наявні на досліджуваній території природні корми забезпечують мінімальну потребу дорослих тварин у протеїні. Для молодняку, лактуючих самок та самців оленів у період росту рогів вміст протеїну в кормах недостатній, бажана підгодівля високобілковими концентрованими кормами.
  Повний текст PDF - 367.474 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Vudmaska I.
  • Petruk A.
  • Kolisnyk B.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Vudmaska I. V. Chemical composition and nutritional values of feed resources for deer / I. V. Vudmaska, A. P. Petruk, B. I. Kolisnyk // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 22-29. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Вудмаска Ігор Васильович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського