Наукова періодика України Біологія тварин


Мазуркевич А. Й. 
До методики отримання кісткового мозку у собак / А. Й. Мазуркевич, М. О. Малюк, С. М. Ткаченко, Ю. О. Харкевич // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 2. - С. 66-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_2_10
Під час вибору кістки для одержання кісткового мозку (КМ) звертають увагу не лише на її розміри та розташування, а й на співвідношення в її будові губчастої та компактної кісткової тканини (КТ). У переліку кісток, придатних для відбору КМ у тварин, завдяки наявності в них переважно губчастої КТ, багатої на стовбурові елементи, в першу чергу, знаходяться груднина і клубова кістка. Як відомо, трубчасті кістки, окрім компактної КТ у ділянці епіфізів, побудовані також з губчастої КТ, яка складає їх основу та є джерелом стовбурових клітин. Наведено результати вдосконаленої методики одержання КМ з губчастої КТ трубчастих кісток собак. Під час вибору кістки для відбору КМ та розроблення методики його одержання, насамперед, керувались можливістю оперативного доступу, швидкістю його проведення, наявністю у кістці губчастої КТ, очікуваним об'ємом аспірату КМ, необхідністю післяопераційного догляду за твариною та ймовірністю виникнення ускладнень. Встановлено, що правильний вибір місця одержання КМ (вид кістки, місце пункції) та методики його одержання значною мірою, впливає на зручність виконання маніпуляцій, швидкість їх проведення, ступінь ушкодження м'яких тканин кінцівки тварини, необхідність застосування шовного матеріалу та післяопераційного догляду за твариною. Спосіб одержання КМ у ділянці проксимального епіфізу плечової та дистального епіфізу стегнової кісток є доступним і простим у виконанні, забезпечує достатній об'єм аспірату, а виділені з нього клітини рівномірно розміщуються на дні чашок Петрі, набувають характерної фібробластоподібної морфології та активно проліферують.Апробовано метод відбору кісткового мозку від великих тварин (на прикладі поні) у ділянці зовнішнього горба клубової кістки (маклока). Встановлено, що даний спосіб відбору є виправданим, оскільки маклок розташований близько до шкіри, через що прикритий лише тонким шаром м'яких тканин. Це надає змогу мінімізувати оперативно-травматичне пошкодження тканин, яке обов'язково супроводжує відбір кісткового мозку незалежно від кістки, з якої його відбирають, а отже і знизити ризик травматизації тварини. Аналіз результатів колонієформувальної здатності та проліферативного потенціалу стовбурових клітин кісткового мозку поні на 0 пасажі показав, що склад культурального середовища має суттєвий вплив на швидкість прояву колонієформуючої здатності клітин та їх проліферативну активність. Встановлено, що сироватка крові коня непридатна для культивування стовбурових клітин кісткового мозку поні, оскільки знижує адгезивні властивості клітин під час пасажування.
  Повний текст PDF - 630.263 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мазуркевич А.
  • Малюк М.
  • Ткаченко С.
  • Харкевич Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мазуркевич А. Й. До методики отримання кісткового мозку у собак / А. Й. Мазуркевич, М. О. Малюк, С. М. Ткаченко, Ю. О. Харкевич // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 2. - С. 66-70. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Мазуркевич Анатолій Йосипович (ветеринарні науки)
  • Малюк Микола Олексійович (1973–) (ветеринарні науки)
  • Харкевич Юрій Олександрович (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського